Subiect "Posibilitate pensionare" Deschis de Petrescu Grazziany Cristian la data: 09/05/2017 9:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Posibilitate pensionare
Scris de: Petrescu Grazziany Cristian la data: 09/05/2017 9:31am
Gen:Barbat
Data nasterii:04021957
Stagiul de cotizare:42 ani
Alte date: 12 ani lucrat in Gr II - personal TESA
Intrebare: Cand m-as putea pensiona, va rog, si in ce conditii? Am probleme de sanatate si pensia pe caz de boala (diabet, infarct, s.a.) nu cred ca este o solutie.
Apreciez suportul si va multumesc !
Re: Posibilitate pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/05/2017 10:09am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 04 februarie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 12 ani lucrat in gr II aveti dreptul la un stagiu aferent grupelor de munca de 3 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 45 ani.
Pentru stagiul de 12 ani lucrat in gr II, asimilat cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni adica in data de 04 august 2019.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Re: pensionare anticipata
Scris de: PETRESCU GRAZZIANY CRISTIAN la data: 11/05/2018 7:04am
Gen:M
Data nasterii:04021957
Stagiul de cotizare: 43 ani
Alte date:
Intrebare: Buna ziua !
La 1 Dec 2018 voi incheia contractul de munca fiindca se desfiinteaza pozitia mea. Stiu ca taxele lunii Nov angajatorul le achita pana la 25 Dec 2018 si dupa aceea pot obtine dovada contributiei la zi.
Este ok ca in luna Ianuarie sa depun dosarul de pensie anticipata, va rog ?
Exista data limita (termen ) de la incheierea contractului de munca pentru depunerea dosarului de pensie anticipata ?
Va multumesc,
Cristian G Petrescu
Re: Posibilitate pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/05/2018 8:08am
Pentru a beneficia de pensie anticipata nu trebuie sa depuneti dovada cu sumele platite la zi ci dovada incetarii activitatii care o puteti o puteti obtine in data de 30 noiembrie 2018 iar dosarul de pensie il puteti depune in data de luni 3 decembrie 2018. Astfel pensia vi se acorda incepand cu data 01 decembrie 2018.
Pensia calculata va contine si veniturile castigate in luna noiembrie 2018 pentruca pensia nu va fi calculata imediat ce depuneti dosarul ci dupa cca 2-3 luni.
Re: pensionare anticipata
Scris de: Petrescu Grazziany Cristian la data: 11/20/2018 3:16am
Gen:Masculin
Data nasterii:04.02.1957
Stagiul de cotizare: din 1975
Alte date:
Intrebare: 1.Daca depun dosarul de pensie pe 3 Dec 2018 iar adeverinta de venituri o obtin de la angajator in jurul datei de 15.12.2018, o pot depune ulterior, va rog ?
2. Stagiul de cotizare se obtine de la Casa de Pensii Bucuresti, pe baza Cartii de Identitate ?
3. Adeverinta de lucru in grupa a II a de munca este necesara acum sau o voi depune la recalcularea pensiei pentru limita de varsta ( Aug 2019 ) ?
Cu scuze pentru prea multe intrebari.
Va multumesc !
O zi frumoasa va doresc !
Re: Posibilitate pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/20/2018 9:28am
Pentru calculul punctajului pensiei in perioada dupa 01 aprilie 2001 nu trebuie sa depuneti o adeverinta cu veniturile realizate, pentru care s-a platit CAS, pentruca aceste venituri sunt transmise, lunar, de angajator, pe cale electronica, prin situatia intitulata REVISAL.
Deci aceste venituri nu trebuie sa le comunicati dv Casei de pensii ci le puteti cere dv de la Casa de pensii cerand de la aceasta “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001 “ prin care vi se da un tabel cu stagiul de cotizare realizat si veniturile realizate in aceasta perioada.
Situatia stagiului de cotizare il puteti obtine de la Casa de pensii pe baza de cerere insotita de un act de identitate care contine codul numeric personal (CNP), pentruca aceasta evidenta este arhivata pe baza de CNP.
Stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca sunt luate in calculul tuturor tipurilor de pensie, deci si a pensiei anticipate, si deci este necesar sa depuneti adeverinta cu aceste stagii odata cu depunerea dosarului de pensie.
Re: Carnet asig sociale
Scris de: PETRESCU GRAZZIANY CRISTIAN la data: 11/23/2018 4:46am
Gen:M
Data nasterii:04.02.1957
Stagiul de cotizare: din 1975
Alte date: pregatire dosar pensie anticipata
Intrebare: Imi puteti spune va rog care este acest document si de unde il obtin ?

carnet de asigurări sociale seria ........... nr. ..........., în original şi copie;

Este mentionat in cererea privind acordarea pensiei anticipate.
Va multumesc !
Cu stima, Grazziany C Petrescu
Re: Posibilitate pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/23/2018 8:05am
Nu stim de unde ati luat aceasta formulare. In Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 art 76 alin (1) litera a) unde sunt enumerate actele necesare dosarului de pensie denumirea este mai clara si anume :
- carnetul de asigurari sociale pentru agricultori (original si copie)
Acesta este actul prin care se dovedeste perioada in care agricultorii din zonele necooperativizate au fost asigurati social.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1