Subiect "De ce nu primesc spor?" Deschis de Marinela Iovicici la data: 09/13/2017 11:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
De ce nu primesc spor?
Scris de: Marinela Iovicici la data: 09/13/2017 11:29am
Gen:Feminin
Data nasterii:17 Martie 1968
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Sunt persoana cu handicap vizual grad 2(accentuat) din nastere, am avut handicapul de dinnainte de angajare, la 15 ani de munca si cateva luni patronul a primit o instintare ca am dreptul sa ies la pensie si mi-a intocmit formele de pensionare limita de varsta. Intre timp m-am reangajat cu cumul de functii deoarece nevazatori puteau acest lucru si am tot recalculat pensia, adaugand ani. Cineva ma atentionat ca as avea dreptul la un spor in procent pentru fiecare an depasit peste stagiu. Persoana in cauza are 1% pentru fiecare an peste. Eu de ce nu beneficiez de acel procent?
Re: De ce nu primesc spor?
Scris de: la pensie la data: 09/15/2017 2:54am
Nu cunoastem o asemenea prevedere.
Probabil ca acela se referea la prevederile art 99 din legea pensiilor 263/2010, de care insa dv nu puteti beneficia.
Acest articol prevede :
Alin (1) Pentru asiguratii care au realizat stagiul minim de cotizare si care cotribuie la sistemul de pensii dupa implinirea varstei standard de pensionare prevazuta in anexa 5, punctajul lunar realizat in perioada respectiva se majoreaza cu 0,50 %.
...
Alin (3) Majorarea punctajului lunar prevazuta la alin (1)... nu se acorda pentru perioadele in care se cumuleaza pensia cu venituri de natura salariala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1