Subiect "PENSIONARE ANTICIPATA" Deschis de mihail R la data: 09/16/2017 5:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIONARE ANTICIPATA
Scris de: mihail R la data: 09/16/2017 5:01am
Gen:MASCULIN
Data nasterii:10.07 1956
Stagiul de cotizare:31.08.1979-lucrez in continuare
Alte date:
GR.II 21 ani si 6 luni..29 zile/pondere 70%
data angajare 31.08.1979/ SERVICIU MILITAR TR-9LUNI/FACULTATE MECANICA 3 ANI/zi-depus cerere iesire la pensie anticipata in 15.09.2017




Intrebare:
1.pe cazul concret -depus cerere iesire la pensie anticipata in 15.09.2017 -pensia anticipata va fi penalizata?
2.am fost atentionat ca dupa primire decizie de pensionare va trebui sa actionez in judecata casa de pensii ptr recunoasterea/luarea in consideratie a plusurilor/minusurilor la salariu rezultate din aplicare
lucru in acord..castiguri din ore suplimentare..este posibil?
3.o intrebare ptr care cer scuze anticipat ..cat ar trebui sa fie valoarea punctajului total ..care raportat la durata de cotizare sa determine o pensie de cca 2000RON...in conditiile din mesaj..si cu aplicarea legislatiei existente la acest moment.
MULTUMESC
Re: PENSIONARE ANTICIPATA
Scris de: la pensie la data: 09/18/2017 10:01am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 10 iulie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu ati precizat daca stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare au fost inainte sau dupa angajare . Noi am luat in calcul ca acestea au fost inainte de angajare.
Stagiul de cotizare in gr II a fost asimilat cu conditii deosebite.
Pentru stagiul de 21 ani si 6 luni in grupa II (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 5 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare si realizati un stagiu de cotizare total de 46 ani si 11 luni.
Pentru stagiul de cotizare de 15 ani si 1 luna in conditii deosebite (se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in 10 iulie 2018.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Deci raspunsurile la intrebarile dv concrete sunt :
1 Daca ati depus cerere pentru pensie anticipata in data de 15 septembrie 2017 pensia nu este diminuata.
2 Este corecta atentionarea ca daca doriti sa vi se ia in calcul sumele castigate in acord trebuie sa deschideti actiune in justitie si sa cereti aplicarea prevederilor deciziei ICCJ nr 19/2011 iar sumele castigate pe ore suplimentare pot fi luate in calcul numai daca ati lucrat pe un santier de constructii montaj si daca deschideti actiune in justitie si cereti aplicarea prevederilor deciziei ICCJ nr 5/2010.
3 Pentru a obtine o pensie de 2000 lei la un dosar de pensie anticipata, nediminuata, depus in data de 15 septembrie 2017, din calcul trebuie sa rezulte un punctaj total anual de 61,40351 puncte adica un punctaj mediu anual de 1,75439 puncte care inmultit cu indicele de corectie de 1,14, acordat in anul 2017, sa rezulte un punctaj mediu anual corectat de 2 puncte.
Re: PENSIONARE ANTICIPATA
Scris de: mihail R la data: 09/18/2017 12:05pm
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 10 iulie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu ati precizat daca stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare au fost inainte sau dupa angajare . Noi am luat in calcul ca acestea au fost inainte de angajare.
Stagiul de cotizare in gr II a fost asimilat cu conditii deosebite.
Pentru stagiul de 21 ani si 6 luni in grupa II (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 5 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare si realizati un stagiu de cotizare total de 46 ani si 11 luni.
Pentru stagiul de cotizare de 15 ani si 1 luna in conditii deosebite (se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in 10 iulie 2018.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Deci raspunsurile la intrebarile dv concrete sunt :
1 Daca ati depus cerere pentru pensie anticipata in data de 15 septembrie 2017 pensia nu este diminuata.
2 Este corecta atentionarea ca daca doriti sa vi se ia in calcul sumele castigate in acord trebuie sa deschideti actiune in justitie si sa cereti aplicarea prevederilor deciziei ICCJ nr 19/2011 iar sumele castigate pe ore suplimentare pot fi luate in calcul numai daca ati lucrat pe un santier de constructii montaj si daca deschideti actiune in justitie si cereti aplicarea prevederilor deciziei ICCJ nr 5/2010.
3 Pentru a obtine o pensie de 2000 lei la un dosar de pensie anticipata, nediminuata, depus in data de 15 septembrie 2017, din calcul trebuie sa rezulte un punctaj total anual de 61,40351 puncte adica un punctaj mediu anual de 1,75439 puncte care inmultit cu indicele de corectie de 1,14, acordat in anul 2017, sa rezulte un punctaj mediu anual corectat de 2 puncte.


"multumesc"...daca mai este vreun mic semn de intrebare ar fi acela ca ..lucrand in industrie (santier naval).nu am inteles daca mai are rost sa fac acea contestatie din moment ce dvs spuneti ca venitul rezultat din ore suplimentare se ia in calcul
doar celor care au lucrat in constructii...
Re: PENSIONARE ANTICIPATA
Scris de: la pensie la data: 09/18/2017 12:35pm
Pentru a lamuri si acest aspect adresati-va unui avocat.
Re: PENSIONARE ANTICIPATA
Scris de: Mihail Romeo la data: 09/19/2017 12:15pm
la pensie :
Pentru a lamuri si acest aspect adresati-va unui avocat.


multumesc
Am incercat utilizarea programului de calcul al pensiei existent...poate ma puteti ajuta cu cateva clarificari
1. ptr perioada 1979-2011 am preluat din cartea de munca valoarea indicata ca salariu tarifar incadrare/INTREBARE.ESTE CORECTA ACEASTA OPTIUNE?
2.Pentru perioada 2011-2017..ptr ca nu am datele necesare am utilizat o valoare medie de 4520 lei
3.ptr punctaj suplimentar grupa de munca am introdus un coeficient de 1.5..aici si solicit printre altele ajutor..cam cat ar fi majorarea punctului de pensie ptr perioada de 21 de ani lucrati in grupa 2 cu pondere de 70%.?
4.In conditiile descrise mai sus mi-a rezultat un punctaj
total 60.63826

daca nu abuzez prea mult de bunavointa dvs va rog sa ma ajutati si cu aceste clarificari..
Re: PENSIONARE ANTICIPATA
Scris de: la pensie la data: 09/20/2017 1:44am
Va recomandam sa cititi pagina de pe site de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
De aici trebuie sa retineti in principal urmatoarele :
Inainte de 01 aprilie 2001 in program se introduc
- salariile tarifare
- sporurile cu caracter permanent cum ar fi sporul de vechime si alte sporuri acordate pentru conditiile de munca
Salariile tarifare se iau din cartea de munca
Sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992 se calculeaza automat de casa de pensii. Pe acesta il precizam noi mai jos.
Sporul de vechime dupa 01 aprilie 1992 si inainte de introducerea lui in salariul din cartea de munca si alte sporuri se obtin de la angajator prin eliberarea unei adeverinte la cerere.
Sumele castigate dupa 01 aprilie 2001 pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS) si care intra in baza de calcul a pensiei le puteti obtine de la Casa de pensii cerand „Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001”
Am verificat datele introduse de dv in program si am constatat urmatoarele erori :
1 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1983 - august 1984 3 %
Intre septembrie 1984 - august 1989 6 %
Intre septembrie 1989 - martie 1992 9 %
Daca in aceasta perioada mai aveti si alte sporuri in % le cumulati
2 In pagina de intrare ati selectat gresit „Da” in caseta „25 ani in conditii speciale”. Deoarece dv aveti 21 ani in gr II asimilata cu conditii deosebite trebuie sa selectati „Nu”
3 In pagina de intrare ati introdus gresit un punctaj de 1,5 puncte pentru stagiul lucrat in grupa de munca. Acest punctaj va fi calculat de noi si introdus de dv dupa ce corectati toate erorile si reveniti
4 Deoarece nu ati introdus stagiile de cotizare asimilate pentru stagiu militar si studii universitare presupunem ca ati vrut sa calculati punctajul pentru pensie anticipata. Daca doriti sa va calculati punctajul pentru pensie pentru limita de varsta modificati data de incepere a activitatii cu data inceperii stagiului militar si va programul va va deschide pagini anuale unde puteti introduce stagiile asimilate.
Dupa ce faceti corectiile necesare reveniti si daca ne comunicati cand vreti sa depuneti dosarul de pensie va vom da si alte indicatii.
Nu va faceti probleme in privinta ajutorului si apelati la noi atunci cand este necesar.
Re: PENSIONARE ANTICIPATA
Scris de: Mihail Romeo la data: 09/20/2017 10:57am
la pensie :
Va recomandam sa cititi pagina de pe site de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
De aici trebuie sa retineti in principal urmatoarele :
Inainte de 01 aprilie 2001 in program se introduc
- salariile tarifare
- sporurile cu caracter permanent cum ar fi sporul de vechime si alte sporuri acordate pentru conditiile de munca
Salariile tarifare se iau din cartea de munca
Sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992 se calculeaza automat de casa de pensii. Pe acesta il precizam noi mai jos.
Sporul de vechime dupa 01 aprilie 1992 si inainte de introducerea lui in salariul din cartea de munca si alte sporuri se obtin de la angajator prin eliberarea unei adeverinte la cerere.
Sumele castigate dupa 01 aprilie 2001 pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS) si care intra in baza de calcul a pensiei le puteti obtine de la Casa de pensii cerand „Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001”
Am verificat datele introduse de dv in program si am constatat urmatoarele erori :
1 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1983 - august 1984 3 %
Intre septembrie 1984 - august 1989 6 %
Intre septembrie 1989 - martie 1992 9 %
Daca in aceasta perioada mai aveti si alte sporuri in % le cumulati
2 In pagina de intrare ati selectat gresit „Da” in caseta „25 ani in conditii speciale”. Deoarece dv aveti 21 ani in gr II asimilata cu conditii deosebite trebuie sa selectati „Nu”
3 In pagina de intrare ati introdus gresit un punctaj de 1,5 puncte pentru stagiul lucrat in grupa de munca. Acest punctaj va fi calculat de noi si introdus de dv dupa ce corectati toate erorile si reveniti
4 Deoarece nu ati introdus stagiile de cotizare asimilate pentru stagiu militar si studii universitare presupunem ca ati vrut sa calculati punctajul pentru pensie anticipata. Daca doriti sa va calculati punctajul pentru pensie pentru limita de varsta modificati data de incepere a activitatii cu data inceperii stagiului militar si va programul va va deschide pagini anuale unde puteti introduce stagiile asimilate.
Dupa ce faceti corectiile necesare reveniti si daca ne comunicati cand vreti sa depuneti dosarul de pensie va vom da si alte indicatii.
Nu va faceti probleme in privinta ajutorului si apelati la noi atunci cand este necesar.


buna ziua cu multumirile de rigoare va rog sa ma ajutati in sensui in care am facut modificarile care mi le-ati indicat
1.Am depus cerere ptr pensionare anticipata pe 15.09.2017
2.Am modificat in calculatorul de pensie indicii de vechime indicati
3.Am bifat NU la linia de 25%
4.Am trecut 0 la punctaj suplimentar.

intradevar de la momentul 02.2011 am completat valori medii ale venitului de la rubrica "tarif incadrare calculat" preluate din fluturasi de salariu dintre cei care i-am gasit

iN ACESTE CONDITII ROG AJUTOR PTR CALCULUL PENSIEI PROBABILE..evident ca datele mele fiind unele medii anuale si rezultatul va fi intr= o marja de eroare..dar mizez pe ajutorul dvs in calcularea sporului rezultat din grupa 2 (21 de ani cu 70%_).si astfel sa deterrmin cam in ce zona ma situez

multumesc si promit sa nu va mai stresez.
Re: PENSIONARE ANTICIPATA
Scris de: la pensie la data: 09/21/2017 1:46am
Regretam ca inca nu va putem calcula punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca pentruca acest calcul se face prin majorarea cu 25 % a punctajelor lunare realizate de dv in perioada lucrata in gr II de munca.
Verificand datele furnizate de dv pana acum nu am gasit intervalul lucrat sub forma: din data zi/luna/an - pana in zi/luna/an si in acest caz va rugam sa reveniti cu aceasta precizare.
In privinta datelor introduse credem ca ar trebui sa dati mai multa atentie a acestui aspect si daca nu vreti sa cereti la Casa de pensii „Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001” cautati cu atentie pe fluturasi si poate gasiti suma pentru care s-a platit CAS si o introduceti pe aceasta.
La revenire este preferabil sa postati un mesaj nou.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1