Subiect "reducerea varstei de pensionare" Deschis de george la data: 09/19/2017 2:27pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducerea varstei de pensionare
Scris de: george la data: 09/19/2017 2:27pm
Gen:masculin
Data nasterii:16.09.1965
Stagiul de cotizare:peste 20 de ani minerit
Alte date:din 20 de ani minerit peste 17 ani subteran adica mai bine de 50% din aceasta varsta
Intrebare:As vrea sa stiu cand as putea iesii la pensie si cum s ar calcula varsta de pensionare respectiv reducerea varstei ,cand sa depun dosarul, eu avand varsta de 52 de ani implinita?
Re: reducerea varstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/20/2017 2:45am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 16 septembrie 2030 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Daca in perioada de 17 ani lucrata in minerit ati lucrat in subteran in proportie de minim 50 % din programul lunar acesta perioada se incadreaza in grupa conditii speciale.
Pentru stagiul de 17 ani in conditii speciale beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 8 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de peste 28 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 17 ani in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 8 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta dupa varsta de 56 ani si 6 luni, adica dupa 16 martie 2022, daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani .
Completarea cu cca 6 ani si 6 luni poate fi facuta prin angajare sau prin incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa de pensii dar in cazul acestui contract trebuie sa platiti o anumita suma. Conditiile de incheiere ale acestui contract este bine sa le discutati la Casa de Pensii si aceasta este preferabil sa o faceti inainte de sfarsitul acestui an.
Re: reducerea varstei de pensionare
Scris de: george la data: 09/20/2017 5:40am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pai daca sunt peste 20 de ani, adica stagiul minim cotizat in minerit,adica restul de dupa ci 17 ani de subteran nu au nici o valoare? Si mai e ceva, daca completez tabelul dumneavoastra cu reducerea varstei de pensionare adica varsta cei 20 de ani munciti cu peste 50% subteran imi rezulta varsta de 52 de ani ca fiind varsta de pensionare,puteti sa imi explicati asta?
Re: reducerea varstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/20/2017 2:24pm
Intelegem ca nu aveti incredere in raspunsul dat de noi si trebuie sa ne justificam.
In datele precizate in mesajul anterior ati mentionat „ din 20 de ani minerit peste 17 ani subteran adica mai bine de 50% din aceasta varsta”
Deci este incorecta incadrarea situatiei dv in categoria „20 de ani munciti cu peste 50% subteran„ este incorecta.
Din mesajul dv am dedus ca dv ati lucrat in subteran numai 17 ani si desi nu ati precizat clar ca ati lucrat in subteran o perioada de minim 50 % di programul lunar noi v-am incadrat in aceasta categorie si am asimilat grupa de munca cu conditii speciale conform art 30 alin (1) litera a) din legea pensiilor 263/2010
Pentru 17 ani lucrati in conditii speciale beneficiati de un stagiu suplimentar de 8 ani si 6 luni conform art 18 litera b) din legea pensiilor 263/2010
Pentru 17 ani lucrati in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si 6 luni conform tabelului 2 de la art 55 alin (1) litera b) din legea pensiilor 263/2010 daca realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Presupunand ca nici de aceasta data nu veti considera raspunsul nostru corect va sfatuim sa va adresati direct la ghiseul Casei de pensii de care apartine domiciliul dv si acolo vi se va explica cum va fi solutionata o eventuala cerere de pensionare cu datele mentionate de dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1