Subiect "introducere date in tabel" Deschis de Boranda Valeriu la data: 09/20/2017 4:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
introducere date in tabel
Scris de: Boranda Valeriu la data: 09/20/2017 4:43am
Gen:M
Data nasterii:22.04.1956
Stagiul de cotizare:33 ani si 9 luniI
Alte date:
Intrebare:Am mai multe intrebari referitoare la situatia mea. La inceput mentionez ca din 2016 sunt in concediu medical, recidivandu-mi un cancer pe care l-am mai avut si in 2001 (plamini)si am fost propus pentru pensionare cu data de 01.10.2017.
1. Pe perioada facultatii(1977-1984)am repetat de 2 ori anul 4 din care odata medical.In perioada cat eram student am lucrat din 03.05.1982 pana in 05.02.1983, adica 9 luni. Aceasta perioada va apare in tabel ca lucrata si restul perioadei pana la 7 ani ca student?
2. Pe perioada concediului medical, datele pe care trebuie sa le introduc in tabel vor fi formate din slariu si sporurile de vechime si fidelitate sau doar 35% din salariul mediu brut pe economie pentru care s-a calculat CAS?
3. Pe perioada lucrata din septembrie 1984 si pana in aprilie 2001 am urmatoarele conditii deosebite de munca:
- 5 ani, 4 luni si 2 zile; 100% grupa a II a;
- 7 luni si 22 zile 100% grupa I (13.09.1984 - 05.05.1985).
Care va fi vechimea totala tinand cont de aceste conditii si cele 9 luni lucrate in perioada facultatii?
4. La recalcularea pensiei normale(in cazul in care va fi mai mare)se va lua in considerare indicele nou de corectie sau cel cu care voi iesi anul acesta la pensie?
Va multumesc mult!
Cu stima,
Valeriu Boranda
Re: introducere date in tabel
Scris de: la pensie la data: 09/21/2017 3:05am
1 Anul universitar este considerat de la data de 01 octombrie pana la 30 septembrie a anului urmator cu exceptia ultimului an care dureaza pana la data angajarii daca aceasta se face inainte de 30 septembrie.
In calculul punctajului pensiei de invaliditate sau a pensiei pentru limita de varsta sunt luati in calcul numai anii universitari absolviti.
Perioada lucrata pe timpul intreruperii facultatii se ia in calculul pensiei numai daca aceasta se incadreaza in ani universitari neabsolviti.
2 Perioadele de concediu medical se iau in calculul punctajului pensiei indiferent de boala pana in data de 31 decembrie 2004 si dupa aceasta data numai daca acesta se datoreaza unui accident de munca sau unei boli profesionale.
Pe perioada concediului de incapacitate temporara de munca (concediu medical) se ia in calculul punctajului pensiei suma primita.
3 Pentru perioadele lucrate in grupele de munca I si II beneficiati de un stagiu de cotizare suplimentar de 1 an si 3 luni.
Nu putem sa va facem un calcul exact al stagiului de cotizare pentruca nu cunoastem clar anii universitari absolviti, perioada lucrata si situatia concediilor de incapacitate temporara de munca.
Pentru perioadele lucrate in grupele de munca primiti uin punctaj suplimentar pe care vi-l putem calcula noi dupa ce definitivati introducerea datelor in program si ne comunicati perioada zi/luna/an lucrata in grupa II de munca.
4 Indicele de corectie se acorda la iesirea initiala la pensie si nu se mai modifica. La oricare recalculare de pensie se utilizeaza indicele de corectie acordat initial.
Am verificat datele introduse in program deschis cu numele dv si avem urmatoarele observatii :
1 In perioada anilor universitari neabsolviti nu selectati codul „F”. Lasati sumele introduse pe perioada lucrata in anii universitari neabsolviti.
2 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre ianuarie 1987 - decembrie 1988 3 %
Intre ianuarie 1988 - martie 1992 6 %
Daca in aceasta perioada mai aveti si alte sporuri in % le cumulati
3 Verificati corectitudinea salariului introdus in luna octombrie 2000.
4 Verificati daca in perioada dupa septembrie 1992 sporurile introduse nu sunt incluse si in salariu si astfel sa fie luate de doua ori in calcul.
Re: introducere date in tabel
Scris de: Boranda Valeriu la data: 09/21/2017 4:51am
Gen:M
Data nasterii:22.04.1956
Stagiul de cotizare:33 ani si 8 luni
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru informatiile oferite si completez cu punctele dumneavoastra de vedere sugerate:
1 Am modificat datele in tabel privid : anii de facultate, sporul de vechime de 3% si 6% si salariul din luna octombrie 2000.
2. Situatia mea este urmatoarea: Stagiu militar din oct 1976-iunie 1977. Din 1 oct 1977 am inceput facultatea. Lunile iulie, aug su sept pana la inceputul facultatii cum le bifez in tabel? S sau F?
3.Din 1 oct 1977 pana in sept 1984 am facut facultate.Am bifat doar cei 5 ani finalizati si 8 luni ca angajat intr-unul din anii nefinalizati.Sunt 8 luni ca 1 luna am avut concediu fara plata.
4. Imi voi incheia activitatea la sfarsitul acestei luni, fiind propus pentru pensionare, deci pe 29.09.2017.
5. Pe perioada lucrata am adeverinta de grupa astfel :
06.05.1985 - 31.12.1985 ---0 ani, 7 luni si 26 de zile;
01.07.1990 - 30.11.1991 ---1 an si 5 luni;
01.12.1991 - 31.12.1993 ---2 ani si 1 luna;
16.10.1994 - 30.09.1995 ---0 ani, 9 luni si 6 zile;
16.12.1995 - 15.05.1996 ---0 ani si 5 luni.
Un total de 5 sni, 4 luni si 2 zile grupa a II a 100%.
In plus mai am adeverinta de gr. a I a 100 %, pe perioada 13.09.1984 - 05.05.1985.
Va rog sa-mi calculati daca se poate coeficientul pe care sa-l introduc in casuta aferenta grupei de munca de pe prima pagina a tabelului.
De asemenea puteti sa-mi spuneti daca am in total (cu anii de grupa), 35 de ani lucrati?
Va multumesc anticipat si astept nerabdator raspunsul dumneavoastra.
Valeriu Boranda
Si inca o intrebare. Nu am inteles expresia "Perioadele de concediu medical se iau in calculul punctajului pensiei indiferent de boala pana in data de 31 decembrie 2004 si dupa aceasta data numai daca acesta se datoreaza unui accident de munca sau unei boli profesionale. " Adica perioada 2016 -2017 cat am fost in concediu de boala datorita diagnosticului si tratamentului nu se iau in calculul punctajului pensiei? Adica activitatea mea se opreste in decembrie 2015? Sper ca am inteles gresit.
Va multumesc inca odata.
Re: introducere date in tabel
Scris de: Boranda Valeriu la data: 09/22/2017 2:02am
Gen:M
Data nasterii:22.04.1956
Stagiul de cotizare:33 ani si 8 luni
Alte date:
Intrebare: Inca o intrebare va rog. Dupa ce am primit Decizia de pensionare, care este termenul limita de depunere la Casa de Pensii? Pentru ca mai am concediu de odihna neefectuat si vroiam sa stiu daca pot sa depun Decizia dupa ce efectuez concediul.Va multumesc.
Re: introducere date in tabel
Scris de: la pensie la data: 09/22/2017 10:01am
Perioada iulie - septembrie 1977 dupa stagiu militar pana la inceperea facultatii este perioada fara stagiu de cotizare deci se selecteaza codul „-”
Nu ati precizat pentru ce tip de pensie depuneti dosarul noi presupunem ca pentru pensie de invaliditate, In acest caz este corecta luarea in calcul a stagiilor asimilate pentru stagiu militar si studii universitare.
La precizarea stagiului de cotizare in grupa II de munca in perioada 16 octombrie 1994 - 30 septembrie 1995 sunt de fapt 11 luni si 14 zile si nu stim unde este eroarea pentru faptul ca dv ati calculat 9 luni si 6 zile. Daca ati facut o eroare de calcul si corect este stagiu lucrat in gr II de 11 luni si 14 zile stagiul total lucrat in gr II devine 5 ani si 6 luni si 9 zile la care se adauga stagiul de cotizare lucrat in gr I de 7 luni si 22 zile (care nu se poate valorifica in gr I pentruca este sub 2 ani) si realizati un total de 6 ani si 2 luni lucrate in gr II de munca.
Pentru stagiul de cotizare de 6 ani in gr II de munca vi se acorda un stagiu suplimentar de 1 an si 6 luni si reducerea varstei de pensionare cu 1 an si astfel va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani adica in 22 aprilie 2021 daca atunci aveti depasit stagiul complet de cotizare de 35 ani compus din stagiul de cotizare lucrat (33 ani si 9 luni), stagiul de cotizare suplimentar pentru grupele de munca (1n si 6 luni) si stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar(9 luni), studii universitare (4 ani si 11 luni) si stagiul de cotizare asimilat pentru perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate.
La aceste stagii de cotizare exista unele semne de intrebare astfel :
- La stagiul de cotizare lucrat pot fi scazute concediile de incapacitate temporara de munca efectuate dupa 01 ianuarie 2005 daca acestea nu s-au datorat unor accidente de munca sau unei boli profesionale (nu ati inteles gresit).
- La stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiul in grupa de munca daca perioada octombrie 1994 - octombrie 1995 a fost indicata gresit
- La stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare pentruca perioada de 8 luni lucrate nu se incadreaza exact perioada celor doi ani universitari intrerupti octombrie 1980 - septembrie 1982
Insa aceste semne de intrebare nu scad stagiul de cotizare (incluse stagiile de cotizare asimilate) sub stagiul complet de cotizare 35 ani care va da dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an insa scade stagiul de cotizare fara stagiile de cotizare asimilate sub stagiul complet de cotizare 35 ani care v-ar da dreptul la pensie anticipata partiala.
Ne oprim cu analiza aici pentruca noi consideram ca raspunsul s-a facut destul de greu de inteles.
Am calculat punctajul suplimentar pentru intervalele in grupele de munca precizate de dv si a rezultat un punctaj de 3,06185 puncte. Acest punctaj se introduce in pagina de intrare in program in caseta corespunzatoare .
Deoarece va pensionati in anul 2017 vi se acorda un indice de corectie de 1,14 si deci corectati punctajul mediu anual si valoarea pensiei iesite din calcul inmultindu-le cu 1,14.
In privinta prezentarii deciziei de pensionare deoarece nu puteti beneficia de concomitent si de concediu de odihna si de pensie corect ar trebui sa inceteze contractul dv de munca la depunerea dosarului de pensionare si atunci vi se va da o suma corespunzatoare pentru concediu de odihna neefectuat. Este bine sa consultati angajatorul in aceasta privinta inainte de depunerea dosarului de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1