Subiect "Recalulare pensie" Deschis de Popa emilia la data: 10/11/2017 2:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalulare pensie
Scris de: Popa emilia la data: 10/11/2017 2:37am
Gen:F
Data nasterii:26.10.1947
Stagiul de cotizare:37 ani si 5luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Eu sunt in proces cu Casa de pensi pentru o recalcuare cu primele,prime de vcanta si alte venituri pentru care am platit impozit si care pana la 01.04.2001nu au fost inscrise in cartea de munca.Am competat conform formularului pentru toata perioada si fata de punctajul meucare este de 2,70017 iar dupa recalculare este 109,50283.Eu am iesit la pensie la 01.07.2005.Gesesc undeva?Multumesc
Re: Recalulare pensie
Scris de: la pensie la data: 10/11/2017 2:47am
Nu avem datele necesare analizei argumentelor dv privind procesul pe care il aveti cu Casa de pensii dar daca acest proces are ca obiect perioada inainte de 01 aprilie 2001 aveti putine sanse sa-l castigati.
Cititi mai multe amanunte privind baza de calcul a pensiei pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
In ceeace priveste rezultatul calculului trebuie sa precizam ca programul de calcul este un instrument cu care obtineti rezultate corecte daca introduceti date corecte.
In privinta datelor introduse de dv am constatat multe greseli dintre care unele sunt presupuse de noi altele sunt evidente.
Dintre aceste erori mentionam :
1- Introducerea unor sporuri in % exagerate.
Exemplu in perioada aprilie 1991 - august 1992 ati introdus sporuri intre 1000 % si 5000 % care echivaleaza cu majorarea salariului intre 10 si 50 ori iar in perioada mai - decembrie 1994 sporuri intre 100000 % si 500000 % care echivaleaza cu majorarea salariului intre intre 1000 si 5000 de ori
Noi presupunem ca aceste sporuri nu au fost in % ci in suma fixa si in acest caz trebuie introduse in coloana alaturata.
2- In anumite perioade aveti introduse salarii de 10 ori mai mari de la o luna la alta.
Exemplu in perioadele decembrie 1970 - ianuarie 1971 sau septembrie 2004 - ianuarie 2005
3- In perioada iulie - decembrie 2001 si iulie - decembrie 2002 salariile introduse de dv depasesc salariile limita pentru care s-a platit contributie la pensie.
Aceste salarii sunt indicate de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
4- In perioada februarie iunie 1971 ati selectat simbolul „N” si nu stim daca este corect. Va rugam sa precizati care a fost situatia dv in acea perioada.
In concluzie va rugam sa controlati cu atentie datele introduse si sa faceti corecturile necesare. Pentru acest control va ajuta daca faceti click pe butonul „Datele introduse” existent pe oricare pagina anuala de date.
Dupa ce faceti corecturile necesare revenit si va vom face si alte precizari.
Re: Recalulare pensie
Scris de: Popa emilia la data: 10/11/2017 10:33am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1