Subiect "recalculare pensionare anticipata 2011-2016" Deschis de Maria la data: 10/28/2017 3:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensionare anticipata 2011-2016
Scris de: Maria la data: 10/28/2017 3:05am
Gen:F
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:peste 32 ani
Alte date: am depus dosar pensionare anticipata in 2013, acum sunt pensionata la limita de varsta, din 2016.
Intrebare: Este corecta observatia legata de paragraful din legea care se va promulga?:
Paragraful:
'Recalcularea se face la cererea persoanei interesate, iar drepturile de pensie recalculate se cuvin și se plătesc începând cu luna următoare înregistrării acesteia(se refera la cererea de recalculare???) la casa teritorială de pensii în evidențele căreia se află dosarul de pensie al solicitantului", prevede proiectul de lege."
Corect cred ca ar fi din luna urmatoare depunerii dosarului de pensionare.
Ce se intampla cu dosarele de pensionare anticipata depuse in anul 2013? se vor recalcula?
Multumesc
Re: recalculare pensionare anticipata 2011-2016
Scris de: Tocu Elena la data: 10/28/2017 12:11pm
Gen:F
Data nasterii: 8/11/1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:pensionat limita de vârsta in o1/2016
Intrebare:Se v- a recalcula pensia anticipata care am avut-o cu penalizare de 45/: din 2011 pana in 2016??? Am înțeles ca modificarea legii se aplica numai pt cei care nu au ajuns încă la vârsta pt pensia de drept.Cum este corect si cum credeți ca se v-a proceda? Va mulțumesc si aștept opinia dvs.
Re: recalculare pensionare anticipata 2011-2016
Scris de: la pensie la data: 10/30/2017 5:42am
Pentru Maria si Tocu Elena.
Legea care va fi elaborata pentru modificarea modului de calcul a diminuarii pensiilor anticipate partiale, acordate inainte de 17 iulie 2016, nu va avea caracter retroactiv, deci modificarea modului de calcul a diminuarii pensiei anticipate partiale se va face numai dupa data in care s-a depus cererea de recalculare.
Deci nu se vor putea depune cereri de recalculare decat de cei care la data depunerii cererii de recalculare au inca pensie anticipata partiala.
Deoarece dv in prezent beneficiati de pensie pentru limita de varsta nu mai puteti depune cerere de recalculare conform acestei legi
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1