Subiect "pensionare anticipata partiala" Deschis de Letitia la data: 10/30/2017 4:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata partiala
Scris de: Letitia la data: 10/30/2017 4:26am
Gen: F
Data nasterii:25.06.1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:mi-am depus dosarul de pensionare anticipata partiala in data de 14.09.2017, si am primit azi, 30.10.2017, decizia de pensionare anticipata partiala. deoarece eu sunt inca angajata, care este procedura pentru a intra in plata? am inteles din legislatie ca trebuie sa solicit angajatorului incetarea CIM. apoi, decizia sa o trimit la CASA de PENSII? exista riscul sa raman o perioada si fara salar si fara pensie? va multumesc!
Re: pensionare anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 10/30/2017 9:58am
Conform legislatiei pensiilor vi se acorda pensie anticipata partiala de la data depunerii dosarului de pensie dar se pune in plata de la data incetarii contractului de munca daca depuneti la Casa de pensii dovada incetarii activitatii.
Deci din punct de vedere al perioadei calendaristice nu exista zile fara salariu sau pensie.
Re: pensionare anticipata partiala
Scris de: Letitia la data: 11/01/2017 3:20am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: va multumesc pentru raspuns si va multumesc pentru profesionalism!
ceea ce faceti d-voastra pe acest site este extraordinar, un real ajutor pentru pensionabili si pensionati! pot sa va confirm acum ca punctajul pe care l-am obtinut introducand datele in "calcul pensie" este la diferenta de doar cativa lei fata de ce mi s-a comunicat prin DECIZIE!
Va felicit si va multumesc inca o data!!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1