Subiect "Vechime in munca" Deschis de GigiH la data: 10/30/2017 12:55pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Vechime in munca
Scris de: GigiH la data: 10/30/2017 12:55pm
Gen:B
Data nasterii:22.12.1956
Stagiul de cotizare:40ani, din care 8 ani gr.a doua de munca
Alte date:
Intrebare:As dori sa știu dacă concediile medicale obținute în prezent constituie vechime in munca sau nu.
Re: Vechime in munca
Scris de: GigiH la data: 10/31/2017 4:30am
GigiH :
Gen:B
Data nasterii:22.12.1956
Stagiul de cotizare:40ani, din care 8 ani si 7 luni gr.a doua de munca si 9 luni conditii deosebite de munca
Alte date:
Intrebare:As dori sa știu dacă concediile medicale obținute în prezent constituie vechime in munca sau nu.

V-as ruga, daca se poate, sa vedeti modul in care am introdus datele in calculator si daca in plus se mai adauga ceva la pensie(contributiile pt. pensie suplimentara, procent pentru lucru in gr. a doua de munca, indice anual de corectie).Mentionez ca sunt inca angajat si as dori sa ies la pensie anticipat nepenalizat in decembrie 2018 cand voi avea 43 ani vechime, cu gr. a doua de munca .

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: Vechime in munca
Scris de: la pensie la data: 10/31/2017 9:39am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 22 decembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in gr II aveti dreptul la un stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 42 ani.
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in gr II, asimilat cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in 22 iunie 2020
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, atunci cand realizati stagiul total de cotizare de 43 ani incluzand si stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca.
In privinta datelor introduse de dv in program am mai discutat de mai multe ori cu dv in ultimii 2 ani.
Atunci v-am indicat sporurile de vechime acordate automat in perioada anterioara datei de 01 aprilie 1992 si am observat ca acestea sunt introduse corect.
Punctajul suplimentar pentru contributia la pensie suplimentara este calculata automat de catre programul de calcul.
Deasemeni punctajul suplimentar acordat pentru stagiile in grupele de munca a fost calculat de noi si l-ati introdus in pagina de intrare in program. Dar aici avem observatia ca acesta a fost calculat conform intervalelor indicate de dv care in total insuma 9 ani si 4 luni incluzand si o perioada de 9 luni lucrate in conditii deosebite dupa data de 01 aprilie 2001.
Concediul dv medical fiind dupa 01 ianuarie 2005 se considera stagiu de cotizare asimilat si se ia in calculul vechimii in munca numai daca s-a datorat unui accident de munca sau unei boli profesionale
Indicele de corectie care se va aplica punctajului mediu al dv daca iesiti la pensie anticipata in decembrie 2018 nu il cunoastem acum si putem sa vi-l putem preciza dupa ianuarie 2018 si mai sigur dupa 01 iulie 2018.
Re: Vechime in munca
Scris de: GigiH la data: 10/31/2017 2:47pm
Gen:B
Data nasterii:22.12.1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Înțeleg din răspunsul Dumneavoastră că perioada lucrata in condiții deosebite, care nu se adaugă la grupa a doua de munca, nu se ia în calcul că spor suplimentar și ar trebui sa o scad din valoarea pusă în prima pagina a calculatorului?
Re: Vechime in munca
Scris de: la pensie la data: 11/01/2017 2:04am
Ati inteles gresit.
Pentru perioada lucrata in conditii deosebite, dovedita prin adeverinta si acceptata de Casa de pensii, primiti punctaj suplimentar similar ca pentru perioada lucrata in grupa II de munca.
Noi ne-am exprimat numai nedumerirea ca in discutiile anterioare spuneati ca aveti un stagiu total in gr II si conditii deosebite de 9 ani si 4 luni iar acum spuneti ca aveti 8 ani de munca in gr II de munca fara sa mai dati alte explicatii.
Re: Vechime in munca
Scris de: GigiH la data: 11/01/2017 2:12pm
Gen:B
Data nasterii:22.12.1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am înțeles. Perioadele de peste 8 ani de gr.a doua, din cei 8ani și 7luni și cele 9luni de condiții deosebite, nu le-am mai evidențiat știind că nu mă ajută la vechime suplimentara, sau la reducerea vârstei standard de pensionare.Va mulțumesc pentru răspunsurile prompte și la obiect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1