Subiect "decizie pensie anticipata" Deschis de lidia la data: 11/02/2017 3:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
decizie pensie anticipata
Scris de: lidia la data: 11/02/2017 3:06am
Gen:f
Data nasterii:05.10.1960
Stagiul de cotizare:37ani si 11 luni
Alte date:toate informatiile sunt in baza dumneavoastra
Intrebare:Cu tot respectul pentru munca dv.si ajutorul real pe care il acordati prin consiliere va rog sa ma ajutati sa stiu daca formula de calcul utilizata de casa de pensii este corecta in urmatoarea situatie:
1. pentru 19 ani grupa aIIa procent 75%(recunoscuti de casa) au diminuat stagiul suplimentar respectiv de la 4 ani si 9 luni au calculat 3 ani si 6 luni(75%) si pentru majorarea punctajului suplimentar de 25% aferent grupei au aplicat 18,75%.
Multumesc anticipat!
Re: decizie pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/03/2017 4:30am
Am mai discutat cu dv pe aceasta tema si ultima concluzie era ca cereti buletinul de calcul.
In legislatia pensiilor nu este prevazut clar ca procentul lucrat in grupa de munca sa fie aplicat la calculul stagiului suplimentar aferent stagiului lucrat in grupa de munca si nici la calculul punctajului suplimentar ci numai la red. Si avem informatii ca in alte cazuri procentul nu a fost aplicat numai la reducerea varstei de pensionare.
Sfatul nostru este ca daca aveti dovezi ca s-a facut calculul asa cum precizati, sa depuneti contestatie.
Re: decizie pensie anticipata
Scris de: lidia la data: 11/03/2017 5:05am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare; am luat buletinul de calcul si acolo am constat aceste calcule, au aplicat procentul si la suplimentarea stagiului de cotizare si la procentul de majorare;
Multumesc pentru ajutor!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1