Subiect "handicap" Deschis de Carp Cezar la data: 11/02/2017 4:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
handicap
Scris de: Carp Cezar la data: 11/02/2017 4:02am
Gen:M
Data nasterii:15.05.1969
Stagiul de cotizare:28
Alte date:certificat de incadrare in grad de handicap nov.2004 - permanent
Intrebare: La ce varsta voi putea iesi la pensie.
sunt angajat din 1989; din 2004 am certificat de incadrare in grad de handicap
Re: handicap
Scris de: la pensie la data: 11/03/2017 4:42am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 15 mai 2034 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Deoarece handicapul a fost dobandit dupa angajare nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare pentru starea de handicap.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 15 mai 2029 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 7 ani si realizati stagiul complet de cotizare. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Re: handicap
Scris de: Carp Cezar la data: 12/06/2017 8:34am
Gen:m
Data nasterii:15.05.1969
Stagiul de cotizare:28
Alte date:
Intrebare: data dobandirii handicapului este 07.05.1984, iar data obtinerii certificatului de incadrare in grad de handicap/accentuat este Octombrie 2004.(In certificatul de incadrare in grad de handicap pe anul 2004-2005 esta specificat mativul si data dobandirii handicapului -1984).
Acest fapt influenteaza data iesirii la pensie?
Daca da, va rog sa faceti o estimare.
Re: handicap
Scris de: la pensie la data: 12/07/2017 8:34am
In urma ultimilor precizari rezulta ca data dobandirii handicapului este anterioara primei angajari si in acest caz raspunsul nostru se modifica astfel :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 15 mai 2034 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Conform art 58 litera b) din legea pensiilor avand un stagiu de cotizare mai mare de 2/3 din stagiu de cotizare standard lucrat in conditia unui handicap accentuat aveti dreptul la reducerea cu 10 ani a varstei standard de pensionare.
Deci aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani adica in data de 15 mai 2024.
Re: handicap
Scris de: Carp Cezar la data: 12/20/2017 8:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: ce fel de penie este: limita de varsta, anticipata, pe caz de boala...
Pot incasa pensia si, in paralel, sa fiu angajat?
Re: handicap
Scris de: la pensie la data: 12/21/2017 1:56am
Din dialogul anterior a rezultat ca dv nu aveti pensie.
Conform datelor prezentate de dv aveti urmatoarele drepturi la pensie:
- Pensie de invaliditate daca handicapul pe care il aveti sau o alta boala va scade capacitatea de munca sub 50 % si comisia de expertiza medicala de pe langa Casa de pensii va incadreaza in unul din cele trei grade de invaliditate.
In cazul in care aceasta comisie va incadreaza in unul din gradele de invaliditate si obtineti pensie de invaliditate aveti dreptul sa cumulati pensia cu salariu numai daca sunteti incadrat in gradul 3 de invaliditate si va angajati cu maxim jumatate de norma (4 ore zilnic).
- Pensie pentru limita de varsta la care aveti dreptul la varsta de 55 ani, daca handicapul a fost dobandit inainte de angajare. In cazul dobandirii acestei pensii puteti cumula pensia cu salariu pe contract de munca cu durata partiala sau cu norma intreaga.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1