Subiect "calcul vechime" Deschis de raduta dan la data: 11/02/2017 4:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul vechime
Scris de: raduta dan la data: 11/02/2017 4:16am
Gen:masculin
Data nasterii:01.10.1955
Stagiul de cotizare:pana la finele anului 2017 - 33 ani, 9 luni, 3 zile
Alte date:grupa 2 a de munca pentru 8 ani, facultate 5 ani zi
Intrebare:cand pot iesi la pensie, anticipat?
Re: calcul vechime
Scris de: la pensie la data: 11/03/2017 4:52am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 01 octombrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in gr II aveti dreptul la un stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in gr II, asimilat cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in 01 aprilie 2019.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata, nedininuata, deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 43 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare.
Re: calcul vechime
Scris de: raduta dan la data: 11/04/2017 6:15am
raduta dan :
Gen:masculin
Data nasterii:01.10.1955
Stagiul de cotizare:pana la finele anului 2017 - 33 ani, 9 luni, 3 zile
Alte date:grupa 2 a de munca pentru 8 ani, facultate 5 ani zi
Intrebare:cand pot iesi la pensie, anticipat?

Cand pot iesi la pensie anticipata cu diminuare?
De fapt, cei 8 ani de grupa a 2 a sunt 7 ani 11 luni si 20 zile. Care este prima data cand pot depune dosarul pentru pensionare, indiferent de penalizare?
Re: calcul vechime
Scris de: la pensie la data: 11/04/2017 9:20am
Se pare ca v-au placut glumele cu Radio Erevan.
Modificand datele raspunsul se modifica astfel
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 01 octombrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr II aveti dreptul la un stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr II, asimilat cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani adica in 01 octombrie 2019.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Prima data in care puteti depune dosarul de pensie anticipata partiala, diminuata, este prima zi lucratoare adica 6 noiembrie 2017.
Re: calcul vechime
Scris de: raduta dan la data: 11/04/2017 9:57am
la pensie :
Se pare ca v-au placut glumele cu Radio Erevan.
Modificand datele raspunsul se modifica astfel
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 01 octombrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr II aveti dreptul la un stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr II, asimilat cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani adica in 01 octombrie 2019.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Prima data in care puteti depune dosarul de pensie anticipata partiala, diminuata, este prima zi lucratoare adica 6 noiembrie 2017.



Va multumesc foarte mult!!!! Scuzele de rigoare pentru eroarea neintentionata!!
Re: calcul vechime
Scris de: raduta dan la data: 11/08/2017 12:14pm
la pensie :
Se pare ca v-au placut glumele cu Radio Erevan.
Modificand datele raspunsul se modifica astfel
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 01 octombrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr II aveti dreptul la un stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr II, asimilat cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani adica in 01 octombrie 2019.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Prima data in care puteti depune dosarul de pensie anticipata partiala, diminuata, este prima zi lucratoare adica 6 noiembrie 2017.

Revin cu urmatoarea problema:
am fost astazi, 08.11.2017, la Casa de Pensii Sector 1, sa depun dosarul pentru pensie anticipata partiala, diminuata, dar nu mi-a fost primit, motivand doamna de la ghiseu, ca nu pot beneficia decat daca am 35 ani de cotizatie. Perioada de grupa a II a nu ma poate ajuta decat la diminuarea varstei de pensionare si nicidecum la marirea stagiului de cotizare.
Va rog frumos, sfatuiti-ma ce sa fac si unde sa ma adresez. Reiau: am 33 ani 9 luni vechime si 7 ani intregi in grupa a II a, barbat, nascut in 1955.
Va multumesc anticipat!!!!
Re: calcul vechime
Scris de: la pensie la data: 11/09/2017 3:44am
Nu stim cum vor sa modifice legea pensiilor in aceasta privinta dar credem ca prin aceste motivatii vor sa amane depunerea dosarelor pana cand modifica ei legea pensiilor, deoarece aceste afirmatii nu sunt acoperite de prevederile actuale ale legislatiei pensiilor din domeniul public.
Daca mergeti pe site-ul Casei Nationale de Pensii Publice (CNPP) si faceti clickuri succesive pe
CNPP/Legislatie/Legislatie pensii publice/Hotarari de guvern/Hotararea 257/20 martie 2011 (Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010) la art 50 alin (1) veti gasi urmatoarea prevedere :
„In vederea deschiderii dreptului la pensie anticipata si la pensia anticipata partiala, stagiul de cotizare cuprinde si perioadele suplimentare acordate pentru activitatea desfasurata in grupele I si II de munca, respectiv in conditii deosebite, conditii speciale si alte conditii de munca ”
In aceasta privinta fara comentarii.
Cu privire la ce trebuie facut opinia noastra este urmatoarea :
- Mergeti incaodata cu dosarul de pensie si le explicati ca aveti cunostinta cu privire la prevederile legislatiei in vigoare si daca si acum sunteti refuzat treceti la pasul urmator.
- Depuneti dosarul de pensie la registratura Casei de pensii (care nu poate fi refuzata). Concomitent si separat depuneti, tot la registratura Casei de pensii, o contestatie adresata „Comisiei Centrale de Contestatii” in care prezentati situatia.
Re: calcul vechime
Scris de: raduta dan la data: 11/09/2017 4:06am
la pensie :
Nu stim cum vor sa modifice legea pensiilor in aceasta privinta dar credem ca prin aceste motivatii vor sa amane depunerea dosarelor pana cand modifica ei legea pensiilor, deoarece aceste afirmatii nu sunt acoperite de prevederile actuale ale legislatiei pensiilor din domeniul public.
Daca mergeti pe site-ul Casei Nationale de Pensii Publice (CNPP) si faceti clickuri succesive pe
CNPP/Legislatie/Legislatie pensii publice/Hotarari de guvern/Hotararea 257/20 martie 2011 (Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010) la art 50 alin (1) veti gasi urmatoarea prevedere :
„In vederea deschiderii dreptului la pensie anticipata si la pensia anticipata partiala, stagiul de cotizare cuprinde si perioadele suplimentare acordate pentru activitatea desfasurata in grupele I si II de munca, respectiv in conditii deosebite, conditii speciale si alte conditii de munca ”
In aceasta privinta fara comentarii.
Cu privire la ce trebuie facut opinia noastra este urmatoarea :
- Mergeti incaodata cu dosarul de pensie si le explicati ca aveti cunostinta cu privire la prevederile legislatiei in vigoare si daca si acum sunteti refuzat treceti la pasul urmator.
- Depuneti dosarul de pensie la registratura Casei de pensii (care nu poate fi refuzata). Concomitent si separat depuneti, tot la registratura Casei de pensii, o contestatie adresata „Comisiei Centrale de Contestatii” in care prezentati situatia.

Va multumesc mult.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1