Subiect "coeficient corectie" Deschis de Florea la data: 11/03/2017 5:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
coeficient corectie
Scris de: Florea la data: 11/03/2017 5:49am
Gen:M
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:40
Alte date:
Intrebare:Daca pentru 2018 coeficientul de corectie calculat este mai mic de 1.14 acesta se aplica la calculul pensiei sau coeficientul actual de 1.14. Va multumesc
Re: coeficient corectie
Scris de: la pensie la data: 11/03/2017 10:54am
Coeficientul de corectie se calculeaza la inceputul anului conform prevederilor art 170 din legea pensiilor 263/2010 si nu se mai compara cu indicele de corectie din anul anterior.
Problema apare in cazul in care se modifica valoarea punctului de pensie in timpul anului cum a fost in anul 2017 si cum este prevazut in anul 2018 si in anii urmatori.
In acest caz se calculeaza un indice de corectie mai mare in prima jumatate a anului si acesta se micsoreaza in a doua jumatate a anului (din cauza cresterii valorii punctului de pensie) ceeace va determina o crestere a numarului de dosare de pensionare in prima jumatate a anului.
Nu stim ce masuri vor lua guvernanti pentru a evita acest dezechilibru al numarului de dosare.
Noi va propunem sa asteptam mai intai promulgarea legii bugetului asigurarilor sociale de stat pentru anul 2018 care se va face inainte de 01 ianuarie 2018.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1