Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de doina la data: 11/06/2017 7:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: doina la data: 11/06/2017 7:44am
Gen:f
Data nasterii:11.06.1955
Stagiul de cotizare:33ani,8 luni,20 zile
Alte date:
Intrebare:
am facut cerere pentru recalculare pensie;am implinit anii in iulie 2015,dar am facut abia in august acest an
in luna octombrie 2017 am avut pe cupon 1411 lei,decizia dupa recalculare este de 1171 lei;am atras atenti a asupra a 2 adeverinte de vechime din invatamant si nu cred ca mi le-au valorificat;valoarea punctului de pensiie de pe decizie este de 830,20; cum este posibil ma duc si ma sinucid in piata publica ; ce am de facut?pensie diminuata cu 250 lei si eu asteptam o marire
multumesc pentru raspuns
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/07/2017 3:13am
Daca vreti o analiza corecta a situatiei in loc sa intrati in panica trebuie sa cereti informatii de la cineva care poate sa vi le dea si in acest caz cei mai siguri erau cei de la ghiseul casei de pensii.
Noi am putea face o analiza corecta daca am avea datele necesare insa din pacate dv nu ni le-ati dat insa din datele furnizate putem face unele presupuneri pe care dv trebuie sa le verificati si anume :
- Nu ati precizat ce fel de pensie ati avut inainte de iulie 2015 si cand ati obtinut-o. Noi presupunem ca a fost fie de invaliditate fie anticipata partiala insa ati obtinut-o cu putin timp inainte de iulie 2015.
- Nu ati precizat punctajul mediu pe care l-ati avut inainte de recalculare (de pe cuponul de pensie inainte de primirea deciziei de recalculare) si cel de pe decizia de recalculare. Noi presupunem ca ambele sunt apropiate sau chiar egale de aproximativ 1,411 puncte.
- Nu ati precizat data de la care se aplica decizia de recalculare a pensiei. Noi suntem siguri ca aceasta se aplica incepand cu data de 11 iulie 2015, data la care aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta,
- Este gresit sa faceti comparatia intre valoarea pensiei de acum si valoarea pensiei de pe decizia de recalculare deoarece valoarea pensiei de acum se calculeaza inmultind punctajul mediu de 1,411 cu valoarea punctului de pensie de 1000 lei si rezulta 1411 lei iar pe decizia de recalculare se inmulteste punctajul mediu din aceasta decizie care presupunem noi ca este tot 1,411 cu valoarea punctului de pensie din anul 2015 de 830,20 lei si rezulta 1171 lei.
In rezumat noi presupunem ca prin recalcularea pensiei punctajul mediu nici nu a crescut si nici nu a scazut si pentru a va convinge asteptati sa vina cuponul de pensie din luna urmatoare celei in care ati primit decizia de recalculare. Adica asteptati cuponul din luna noiembrie daca ati primit decizia de recalculare in luna octombrie.
Nu avem datele necesare sa stim daca vi s-a luat in calcul adeverinta la care va referiti.
Daca vreti sa reveniti precizati datele indicate de noi mai sus.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1