Subiect "Cand pot incheia CIM" Deschis de Stefan la data: 11/06/2017 12:41pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot incheia CIM
Scris de: Stefan la data: 11/06/2017 12:41pm
Gen:Masculin
Data nasterii:15.08.1954
Stagiul de cotizare:35+5
Alte date:
Intrebare:Azi 6.11.2017 am bagat dosarul pentru pensionare anticipat partiala la Casa de pensii am primit un nr. de inregistrare si mi s-a spus ca trebuie sa astept sa mi se comunice decizia de pensionare in termen de 45 de zile.Din cauza aglomerarii de la ghiseu nu am inteles bine de cand pot sa imi inchei activitatea la locul de munca fara a avea probleme. Pot chiar din aceste zile sau trebuie sa primesc decizia si doar apoi sa imi inchei activitatea ? Va multumesc !Si de cand pot intra in plata pensiei ?
Re: Cand pot incheia CIM
Scris de: la pensie la data: 11/07/2017 3:26am
Incetarea activitatii poate fi facuta chiar de la depunerea dosarului de pensionare anticipata dar se recomanda a se face la primirea deciziei de pensionare, pentru a se evita sa ramaneti fara venituri in cazul in care ati intrerupt activitatea si vi se respinge dosarul de pensie sau decizia intarzie mai mult de 45 zile cum se intampla in majoritatea cazurilor.
Pensia anticipata partiala se acorda de la data depunerii dosarului insa se pune in plata numai dupa depunerea la Casa de pensii a dovezii de incetarea activitatii. In perioada de la depunerea dosarului de pensie pana la data depunerii dovezii de incetarea activitatii pensia se considera suspendata.
Prima pensie o veti primi efectiv in luna urmatoare celei in care ati depus dovada incetarii activitatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1