Subiect "Calcularea vechimii in munca" Deschis de Ioan la data: 11/07/2017 2:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcularea vechimii in munca
Scris de: Ioan la data: 11/07/2017 2:08am
Gen:M
Data nasterii:09.06.1952
Stagiul de cotizare:43 ani
Alte date:
Intrebare:In cazul in care am lucrat in doua institutii avand doua contracte de munca din care unul trecut in cartea de munca si celalalt nu, ce ar trebui sa fac pentru ca sa mi se ia in considerare si anii lucrati si netrecuti in cartea de munca dar dovediti cu adeverinta si cotizati la casa de pensii?
Re: Calcularea vechimii in munca
Scris de: la pensie la data: 11/07/2017 3:44am
Daca contractul trecut in carnetul de munca este pentru timp integral si este lucrat inainte de 01 ianuarie 2011 nu puteti sa mai faceti nimic, pentruca lucrand pe mai multe contracte care insumate fac mai mult de o norma intreaga nu se poate obtine o vechime in munca mai mare decat perioada calendaristica decat daca se lucreaza in grupe de munca.
In cazul in care perioada lucrata este dupa 01 ianuarie 2011 este aceiasi situatie chiar daca contractul de munca trecut in carnetul de munca este cu timp partial, adica pentru contractul de munca trecut in carnetul de munca se considera vechime integrala si nu se mai iau in calculul vechimii alte contracte.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1