Subiect "diminuare pensie anticipata partial" Deschis de Valeriu la data: 11/08/2017 12:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
diminuare pensie anticipata partial
Scris de: Valeriu la data: 11/08/2017 12:59am
Gen:M
Data nasterii:08.10.1958
Stagiul de cotizare:34 ani 2 luni
Alte date:gr.II peste 6 ani, gr.I peste 6 ani
Intrebare:Dupa cum am calculat eu,am dreptul la pensie anticipata partiala incepind cu data de 08.10.2018, iar la limita de virsta la data de 08.10.2020. Diminuarea se va calcula pentru 12 luni sau pentru 60 luni? Eu din lege am inteles ca se iau in calcul lunile ramase pina la virsta standard de pensionare si nu pina la limita de virsta , care ar fi mult mai avantajoasa pentru mine.
Re: diminuare pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 11/08/2017 8:20am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 08 octombrie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Stagiul de cotizare in gr II a fost asimilat cu conditii deosebite.
Pentru stagiile de 6 ani in gr I si 6 ani in grupa II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 4 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 38 ani si 8 luni.
Pentru stagiile de 6 ani in conditii speciale si 6 ani in conditii deosebite beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in 08 octombrie 2019.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in 08 octombrie 2018. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Daca il depuneti in 08 octombrie 2018 diminuare va fi aplicata 1 an (12 luni) cand pensia se transforma in pensie pentru limita de varsta.
Re: diminuare pensie anticipata partial
Scris de: Valeriu la data: 11/08/2017 10:55am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 08 octombrie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Stagiul de cotizare in gr II a fost asimilat cu conditii deosebite.
Pentru stagiile de 6 ani in gr I si 6 ani in grupa II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 4 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 38 ani si 8 luni.
Pentru stagiile de 6 ani in conditii speciale si 6 ani in conditii deosebite beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in 08 octombrie 2019.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in 08 octombrie 2018. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Daca il depuneti in 08 octombrie 2018 diminuare va fi aplicata 1 an (12 luni) cand pensia se transforma in pensie pentru limita de varsta.
Re: diminuare pensie anticipata partial
Scris de: Valeriu la data: 11/08/2017 10:58am
Adica cit?
0.3x12=3.6% sau 0.3x60=18%
Re: diminuare pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 11/09/2017 3:58am
Depinde de stagiul de cotizare pe care il aveti la depunerea dosarului de pensionare.
Daca atunci veti avea stagiul de cotizare de acum de peste 38 ani diminuarea va fi de 12 X 0,35 = 4,20 % iar daca pana atunci lucrati minim 4 luni si realizati stagiul total de cotizare peste 39 ani diminuarea va fi 12 X 0,30 = 3,60 %.
Re: diminuare pensie anticipata partial
Scris de: Valeriu la data: 11/09/2017 5:01am
In lege scrie:

Cuantumul pensiei anticipate parţiale se stabileşte din cuantumul pensiei pentru limită de vârstă, prin diminuarea acesteia în raport cu stagiul de cotizare realizat şi cu numărul de luni cu care s-a redus vârsta standard de pensionare, conform tabelului nr. 2^1.

Tabelul nr.2¹

Aveti cunostinta daca s-a aplicat la cineva penalizarea numai pentru numarul de luni pina la limita de virsta ( in cazul meu 12 luni - virsta 61 ani) si nu pentru numarul de luni pina la virsta standard de pensionare ( in cazul meu 60 luni - virsta 65 ani)?

Multumesc pentru raspunsuri si pentru calculatoarele pe care ni le puneti la dispozitie,un mare ajutor pentru o orientare. Pina sa va gasesc site-ul nici nu ma gindeam la o pensionare anticipata partiala, acum sunt aproape sigur ca o voi face la data de 08.10.2019.
Re: diminuare pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 11/10/2017 4:10am
Formularea prevederii de la art 65 alin (4) din legea pensiilor 263/2010este putin ambigua privind legatura intre diminuarea pensiei anticipate partiale si „numărul de luni cu care s-a redus vârsta standard de pensionare”.
Va propunem sa faceti urmatorul rationament :
- In a doua coloana a tabelului 2^1 de la art 65 din legea pensiilor este legata diminuarea pensiei de „Procentul de diminuare pentru fiecare luna de anticipare”
- In art 53 alin (1) din Normele de aplicarea ale legii pensiilor 263/2010 aprobate prin HG 257/2011 se prevede :
„ Prin sintagma luni de anticipare se intelege perioada cuprinsa intre data acordarii pensiei anticipate sau anticipate partiale si data indeplinirii varstei standard de pensionare prevazuta in anexa nr 5 ori, dupa caz, in anexa nr 6 la lege sau, dupa caz, data implinirii varstei standard reduse potrivit legii”.
Deci dv va incadrati in situatia calcularii lunilor de anticipare intre data acordarii pensiei anticipate partiale si data implinirii varstei standard reduse.
In ceiace priveste cazurile cunoscute, nu cunoastem decat cazuri in care cei care au beneficiat de reducerea varstei standard de pensionare calculul lunilor de anticipare s-a facut pana la data in care au beneficiat de pensie pentru limita de varsta.
Ne bucura faptul ca am putut sa va fim de folos.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1