Subiect "Vechime in munca" Deschis de Caluianu Simona la data: 11/11/2017 8:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Vechime in munca
Scris de: Caluianu Simona la data: 11/11/2017 8:04am
Gen:f
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua
In cazul in care pentru o perioada de timp sunt angajata atat la societatea la care am contract incheiat pe perioada nedeterminata cat si la o alta societate cu contract part time, cum se calculeaza sporul de vechime? Se cumuleaza si orele de la part time si cum anume?
Multumesc
Re: Vechime in munca
Scris de: la pensie la data: 11/12/2017 8:05am
Pe perioada lucrata cu norma intreaga la primul loc de munca si cu timp partial la al doilea loc de munca, la locul de munca de baza se calculeaza sporul de vechime in mod obisnuit fara a lua in calcul orele lucrate la al doilea loc de munca.
Re: Vechime in munca
Scris de: Caluianu Simona la data: 11/16/2017 8:16am
Gen:f
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru raspuns si va rog sa precizati daca orele lucrate la al doilea loc de munca se pot considera ca vechime in timpul activitatii sau numai la incetarea acesteia.
Adica daca incetez activitatea la al doilea loc de munca, pe baza unei adeverinte se adauga orele lucrate la vechimea in munca la primul loc de munca
Re: Vechime in munca
Scris de: la pensie la data: 11/17/2017 2:03am
Intrebarea este neclara si ne face sa credem ca nu ati inteles raspunsul nostru anterior. Vom incerca sa fim mai clari.
In cazul cand se lucreaza in doua locuri de munca analiza poate fi facuta din doua puncte de vedere: al stagiului de cotizare si sumelor luate in calculul pensiei astfel :
-Din punct de vedere al stagiului de cotizare:
Cumularea stagiilor de cotizare lucrate la doua locuri de munca diferite se poate face numai in perioada inainte de 01 ianuarie 2011 si numai daca acestea sunt lucrate ambele cu timp partial iar suma acestora nu poate depasi o norma intreaga, adica stagiul de cotizare nu depaseste perioada calendaristica (un an de stagiu de cotizare pe un an calendaristic).
Dupa 01 ianuarie 2011 pentru un contract lucrat cu timp partial se ia in calcul stagiu de cotizare integral (ca la norma intreaga) si deci nu se mai ia in calcul alt stagiu lucrat pe contract cu timp partial pentruca prin aceasta se depaseste un an de stagiu de cotizare pe un an calendaristic.
-Din punct de vedere al venitului pentru care s-a platit contributia (CAS)
Se iau in calcul toate contributiile pentru care s-a platit contributia indiferent daca aceasta s-a facut la unul sau mai multe locuri de munca.
In aceste conditii pentru o analiza corecta trebuie sa precizati daca intrebarea se refera la calculul stagiului de cotizare sau la calculul punctajului pensiei si la perioada calendaristica.
In cazul de mai sus vom face analiza pentru un calcul al stagiului de cotizare si pentru perioada dupa 01 ianuarie 2011.
In acest caz daca pe langa contractul de munca cu norma intreaga la un loc de munca se lucreaza la al doilea loc de munca cu fractiune de norma se ia in calculul stagiului de cotizare (vechime) numsi perioada lucrata la primul loc de munca. Daca se inceteaza activitatea la primul loc de munca nu mai sunt doua locuri de munca ci numai unul la care se lucreaza cu fractiune de norma si in acest caz perioada lucrata la acest loc de munca se considera stagiu de cotizare integral ca si in cazul in care ati lucra cu norma intreaga iar acest stagiu se adauga la cel realizat anterior la primul loc de munca.
La depunerea dosarului intrebati daca este necesara depunerea unei adeverinte deoarece Casa de pensii tine evidenta tuturor sumelor pentru care s-a platit cotributie la pensie (CAS) si a stagiilor de cotizare realizate dupa 01 aprilie 2001. In acest caz puteti cere de la Casa de pensii „Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001” si vi se va elibera o situatie cu stagiile de cotizare si sumele pentru care ati platit CAS dupa aceasta data.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1