Subiect "cum pastrez datele introduse in calcuator" Deschis de venera stanescu la data: 11/13/2017 5:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cum pastrez datele introduse in calcuator
Scris de: venera stanescu la data: 11/13/2017 5:16am
Gen:F
Data nasterii:12.09.1960
Stagiul de cotizare:?
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Pentru calculul pensiei anticipate, am introdus valorile salariilor de la angajare si pana in prezent si mi s-a calculat valoarea pensiei. Avand in vedere ca punctul de pensie nu va mai fi 1000ron,am dorit sa refac calculul, insa datele introduse nu s-au mai pastrat.
Intrebarea este daca datele introduse ( in calculator, pentru calculul pensiei) pot fi pastrate, si adaugate altele noi, pe masura ce incepe o noua luna, si daca da, cum procedez ?
Re: cum pastrez datele introduse in calcuator
Scris de: la pensie la data: 11/14/2017 2:41am
Nu intelegem intrebarea dv deoarece am verificat datele introduse de dv si am gasit doua programe deschise iar in al doilea program datele sunt introduse pana in anul 2018 si sunt pastrate.
La datele introduse in al doilea program avem urmatoarele observatii :
1 Nu ati introdus sporului de vechime acordat automat inainte de 01 aprilie 1992 asa cum explicam pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv acest spor este corect astfel :
Intre octombrie 1987 - septembrie 1989 3 %
Intre octombrie 1989 - martie 1992 6 %
2 Presupunem ca salariul introdus in luna iulie 1994 este gresit iar in luna august 2013 ati selectat simbolul orar si ati introdus salariul lunar in coloana salariului orar
Pentru a creste precizia rezultatului trebuie sa faceti urmatoarele corectii ale rezultatului iesit din calcul :
-Calculati punctajul mediu anual impartind punctajul total realizat la stagiul complet de cotizare care in cazul dv, conform legii pensiilor 263/2010, este de 31 ani si 10 luni (31,83333)
- Programul nu aplica automat indicele de corectie si deci calculati punctajul mediu corectat inmultind punctajul mediu calculat mai sus cu indicele de corectie acordat la data in care iesiti la pensie (presupunem 2018).
- Calculati valoarea pensiei inmultind punctajul mediu corectat calculat mai sus cu valoarea punctului de pensie stabilit la data in care iesiti la pensie.
- Daca cereti pensie anticipata partiala, diminuata, in anul 2018 calculati valoarea pensiei prin diminuarea pensiei nediminuate calculata mai sus cu procentul calculat in functie de numarul de luni de anticipare si stagiul de cotizare la data iesirii la pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1