Subiect "salariu mediu brut2017- 2018" Deschis de Valeriu la data: 11/16/2017 5:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
salariu mediu brut2017- 2018
Scris de: Valeriu la data: 11/16/2017 5:37am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Imi puteti spune,ce salariu mediu brut ati introdus in tabelul online pentru perioada octombrie2017-noiembrie2018( vad ca se adauga punctaj si pentru lunile viitoare)? Ca sa incerc sa imi fac o orientare pentru anul viitor. Va multumesc.
Re: salariu mediu brut2017- 2018
Scris de: la pensie la data: 11/17/2017 4:40am
Conform art 95 alin (2) si (4) din legea pensiilor 263/2010 la calculul punctajului lunar Casa de pensii utilizeaza salariul mediu brut pe economie comunicat de Institutul National de Statistica iar in lunile in care nu se cunoaste acest salariu mediu se foloseste ultimul salariu mediu brut comunicat.
La aceasta data ultimul salariu mediu brut comunicat de INS este de 3305 lei pentru luna septembrie 2017 si acesta este folosit si de programul nostru pentru lunile introduse dupa septembrie 2017. Din aceasta cauza punctajele lunare pe lunile viitoare se vor modifica in fiecare luna la comunicarea unui nou salariu mediu pe economie.
Deoarece ati precizat ca doriti un calcul mai precis al punctajului pensiei am verificat datele introduse de dv in program si am constatat cateva erori care trebuie corectate si anume :
1 Ati introdus in pagina de intrare punctaje pentru stagiul militar si pentru facultate si ati introdus si in program aceste perioade. Aceasta inseamna introducerea dubla a acestor perioade. In plus punctajele introduse in pagina de intrare sunt gresite. Va propunem sa eliminati aceste punctaje din pagina de intrare si sa lasati numai aceste perioade introduse in program cu observatia ca un an universitar dureaza de la 01 octombrie pana la 30 septembrie a anului urmator, deci si perioada de vacanta iulie septembrie.
Deasemeni ati introdus in pagina de intrare punctaj pentru perioadele lucrate in grupele de munca. Avem dubii in privinta corectitudinii calcularii acestuia. Putem face verificarea daca ne comunicati perioadele calendaristice in care ati lucrat in gr I si II de munca.
2 Puteti viziona punctajele anuale facand click pe butonul „Datele introduse” de pe oricare pagina anuala de date.
3 Sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, acordat automat de Casa de pensii este introdus corect.
4 Ati introdus salarii mai mari decat cele limita pentru care s-a platit CAS in lunile noiembrie si decembrie 2001.
Acestea sunt indicate de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Aceasta eroare nu are efect deoarece programul face automat limitarea.
5 Programul nu introduce automat indicele de corectie. Deci daca intentionati sa cereti pensie anticipata partiala in anul 2018 corectati punctajul iesit din calcul inmultindu-l cu indicele de corectie acordat la data depunerii dosarului si faceti diminuarea punctajului in functie de numarul de luni de anticipare si de stagiul de cotizare la data pensionarii.
Re: salariu mediu brut2017- 2018
Scris de: Valeriu la data: 11/17/2017 4:48am
Multumesc pentru raspuns si sugestii.
Datele introduse nu sunt complet reale.
Voi modifica dupa ce voi primi datele corecte de la biroul nostru de personal.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1