Subiect "Virsta iesire la pensie" Deschis de ARAMA DANIEL la data: 11/18/2017 3:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Virsta iesire la pensie
Scris de: ARAMA DANIEL la data: 11/18/2017 3:12am
Gen:Masculin
Data nasterii:10/OCT/1967
Stagiul de cotizare:20 ani
Alte date:7 ani in Franta
Intrebare:
Re: Virsta iesire la pensie
Scris de: DANIEL ARAMA la data: 11/18/2017 3:27am
ARAMA DANIEL :
Gen:Masculin
Data nasterii:10/OCT/1967
Stagiul de cotizare:20 ani
Alte date:7 ani in Franta
Intrebare:Am lucrat 15 ani in grupa I subteran apoi 5 ani de grupa II. Intrebarea mea este la ce virsta am dreptul sa ma pensionez,mentionez ca am 7 ani lucrati in Franta cu cotiizatiile aferente.Va multumesc
Re: Virsta iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 11/20/2017 8:32am
Cei care au lucrat in doua tari din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al stagiului de cotizare daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 10 octombrie 2032 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiile de 15 ani in gr I si 5 ani in grupa II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 8 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total in Romania de 28 ani si 9 luni.
Stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Stagiul de cotizare in gr II a fost asimilat cu conditii deosebite.
Pentru un stagiile de cotizare de 15 ani lucrati in conditii speciale si 5 ani lucrati in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 6 luni adica in 10 aprilie 2025. Pentru a beneficia de aceasta reducere trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani si pentru aceasta trebuie sa faceti dovada stagiului de cotizare lucrat in Franta
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1