Subiect "rog informare data incetare activitate" Deschis de LAÈšA MARIANA la data: 01/10/2018 5:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
rog informare data incetare activitate
Scris de: LAÈšA MARIANA la data: 01/10/2018 5:51am
Gen: F
Data nasterii: 07.04.1961
Stagiul de cotizare: 37 ANI
Alte date: fara grupe, fara grade
Intrebare:
Va rog sa-mi precizati cat trebuie sa mai lucrez dupa depunerea dosarului pentru ”pensie anticipata partial”, la Casa Jud.de Pensii Timis? Va multumesc.
Re: rog informare data incetare activitate
Scris de: la pensie la data: 01/11/2018 4:04am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 07 aprilie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani, adica in data de 07 aprilie 2018. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului .
Pensia anticipata partiala se acorda de la data depunerii dosarului dar nu se pune in plata pana nu incetati activitatea. Deci va sfatuim ca dupa depunerea dosarului de pensionare sa mai lucrati pana primiti decizia de pensionare si atunci, fiind sigura ca primiti pensia, incetati activitatea si depuneti la Casa de pensii dovada incetarii activitatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1