Subiect "reducere varsta pensionare" Deschis de Florica M la data: 01/12/2018 1:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducere varsta pensionare
Scris de: Florica M la data: 01/12/2018 1:30am
Gen:f
Data nasterii:1962
Stagiul de cotizare:30
Alte date:5 ani facultate
Intrebare:

Buna ziua,

Va rog frumos sa-mi spuneti daca faptul ca am locuit intr-un oras poluat imi reduce varsta de pensionare cu 2 ani si faptul ca am lucrat in grupa a doua 18 ani cu inca 3ani.
deci se poate reduce varsta de pensionare cu 5ani.

multumesc
Re: reducere varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/12/2018 3:08am
Deoarece nu ati precizat data de nastere nu putem preciza varsta standard de pensionare, putand preciza numai ca este de minim 62 ani si 2 luni.
Pentru stagiul de 18 ani lucrat in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 4 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 34 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 18 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la o varsta cu maxim 5 ani mai mica decat varsta standard de pensionare. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului .
Daca ati avut domiciliul o perioada minima de 30 ani in un oras poluat mentionat in alineatul (5) la art 65 din legea pensiilor 263/2010, actualizat, aveti dreptul la pensie anticipata , nediminuata, la o varsta cu 2 ani mai mica decat varsta standard de pensionare cu conditia sa nu fi cerut anterior pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca sau pensie anticipata partiala diminuata.
Pe scurt reducerea de 2 ani a varstei de pensionare pentruca ati locuit 30 ani in un oras poluat nu se cumuleaza cu nici o alta reducere a varstei de pensionare.
Re: reducere varsta pensionare
Scris de: Florica M la data: 01/13/2018 9:58am
Gen:
Data nasterii:26 MAI1962
Stagiul de cotizare:30 ANI
Alte date:STAGIU ASIMILAT 5 ANI STUDII
Intrebare:VA MULTUMESC MULT.
AM DEALES VARIANTA CEA MAI BUNA PT.MINE.

NUMAI BINE,
FLORICA
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1