Subiect "vechimea" Deschis de Flori la data: 01/13/2018 7:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vechimea
Scris de: Flori la data: 01/13/2018 7:22am
Gen:f
Data nasterii:decembrie 1959
Stagiul de cotizare:8 ani in Romania,1 an in Italia,4 ani facultate la zi
Alte date:
Intrebare:Va rog ,daca indeplinesc conditiile pentru a iesi la pensie ,limita de varsta si la ce data.Daca nu am vechime suficienta ,cati ani trebuie sa mai cumpar.Va multumesc
Re: vechimea
Scris de: la pensie la data: 01/15/2018 3:06am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in luna iulie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 7 lunisi stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Deci pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 7 luni trebuie sa va completati stagiul de cotizare de 15 ani (completi) incluzand si stagiul de cotizare din Italia si stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare.
Perioada necesara a fi completata este de cca 2 ani insa perioada exacta in ani luni si zile va fi calculata de functionarii de la casa de pensii.
Completarea stagiului de cotizare poate fi facuta astfel :
a)- Incheierea unui contract de asigurare sociala cu casa de pensii conform prevederilor legii 186/2016 pe o perioada trecuta daca in acea perioada nu ati beneficiat de stagiu de cotizare. Acesta este posibil pana in 31 decembrie 2018.
b)- Incheierea unui contract de asigurare sociala cu casa de pensii conform prevederilor legi pensiilor 263/2010 pentru o perioada viitoare dar puteti beneficia de stagiu numai dupa perioada pentru care se incheie contactul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1