Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de Mihai la data: 01/13/2018 7:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: Mihai la data: 01/13/2018 7:38am
Gen:m
Data nasterii:ian.1958
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti daca am dreptul la pensie anticipat partiala in conditiile in care acum nu lucrez dar am venituri din chirii si dividente.Multumesc
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 01/15/2018 3:56am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in luna iulie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata atunci cand aveti varsta de 60 ani. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului .
Pensia anticipata partiala nu se suspenda pentru veniturile mentionate de dv, conform art 114 alin 1 litera b) aceasta se suspenda numai pe perioada cat se realizeaza venituri prin contract de munca, pe perioada cat pensionarul este functionar public sau pe perioada in care pensionarul functioneaza pe posturi elective in autoritati executive, legislative sau judecatoresti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1