Subiect "calcul pensie" Deschis de preotesescu gabriel la data: 01/14/2018 3:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: preotesescu gabriel la data: 01/14/2018 3:09am
Gen:M
Data nasterii:04.08.1958
Stagiul de cotizare:15 sept 1983-prezent
Alte date:15 sept 1983-28.02.1984 gr II 85% ,01.02.1987-01.10.1999 gr II 100%
La multi ani in primul rand! Va multumesc pt timpul acordat pt intrebarile precedente iar pt noul an va doresc multa sanatate.
Intrebare:-In oct 1999 am beneficiat de OUG 98,prin care am primit 12 salarii medii nete pe unitate intr-o transe pt ca mi-am deschis o firma,suma fiind de 21000000 ROL,acesti bani intra la calculul pensiei si pt ca nu am nici-o hartie doveditoare cu suma trebuie sa ma adresez AJOFM-ului ?
2.Daca as iesi la pensie anticipat partial la 1 Ian 2019 cat este penalizarea ?
Sper sa nu va mai deranjez cu intrebari,oricum va multumesc pt profesionalismul desavarsit de care dati dovada si pt intelegerea deosebita fata de cei ce va solicita lamuriri.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 01/15/2018 4:37am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in data de 04 august 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiile de cotizare de 13 ani si 1 luna lucrat in gr II (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) si beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 37 ani si 7 luni.
Pentru stagiile de 13 ani lucrat in gr II (se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni, adica in luna data de 04 februarie 2021.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 60 ani adica in data de 04 august 2018. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Sumele primite de dv la trecerea in somaj nu au facut parte din baza de calcul a pensiei inainte de 01 aprilie 2001 si nu se iau in calculul pensiei dv. Aceasta baza de calcul o prezentam noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Va multumim pentru urari si va dorim un an bun cu bucurii si multe realizari.
Deasemeni va multumim si pentru aprecieri insa suntem de parere ca sunteti foarte darnic si nu meritam atatea superlative.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1