Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Anca Razvan la data: 01/14/2018 7:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Anca Razvan la data: 01/14/2018 7:07am
Gen:Feminin
Data nasterii:05.01.1968
Stagiul de cotizare:32 de ani
Alte date:Din cei 32 de ani are 11 ani de grupa 1 si 11 ani de grupa 2
Intrebare: La ce varsta poate ieși la pensie ?? Orice fel de pensie: pensie anticipată sau partial??
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/15/2018 4:54am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 05 ianuarie 2031 la varsta standard de pensionare de 63 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Stagiul dv in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite ”.
Pentru stagiile de 11 ani lucrat in gr I si 11 ani lucrat in gr II si 6 ani beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 8 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 40 ani si 3 luni.
Pentru stagiile de 11 ani lucrati in conditii speciale si 11 ani lucrati in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani si 6 luni, adica in data de 05 iulie 2023.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata sau anticipata partiala pentruca anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile de cotizare in grupele de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1