Subiect "data pensionarii" Deschis de mariana groza la data: 01/15/2018 5:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data pensionarii
Scris de: mariana groza la data: 01/15/2018 5:56am
Gen:feminin
Data nasterii:29.07.1961
Stagiul de cotizare:19 ani si 10 luni de munca in grupa a II a si 15 ani si 2 luni de munca in grupa a III a.
Alte date: In toti acesti ani am muncit in Baia Mare.
Intrebare: 1. In primul rand doresc sa stiu care este data la care pot sa ma pensionez anticipat(cu penalitati sau fara penalitati).
2. Faptul ca am lucrat in acesti ani in Baia Mare imi scade ceva din varsta de pensionare?
3. Daca acum as intra in somaj ,perioada de somaj mi s-ar cunoaste ca vechime in munca?
Re: data pensionarii
Scris de: la pensie la data: 01/16/2018 4:06am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiu in grupa de munca, in data de 29 august 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul de cotizare in gr II a fost asimilat cu conditii deosebite.
Pentru stagiul de 19 ani lucrat in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 4 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 39 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 19 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 1 luna adica in data de 29 august 2019.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani si 1 luna adica in data de 29 august 2018. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Daca o cereti in 29 august 2018 si atunci aveti acelasi stagiu de cotizare de acum diminuarea este de 1,8 %
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 57 ani si 1 luna, adica in data de 29 august 2018 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 6 luni si realizati stagiul total de cotizare de 40 ani si 3 luni.
Daca ati avut domiciul minim 30 ani in municipiul Baia Mare nu beneficiati de pensie anticipata partiala, nediminuata, deoarece reducerea de 2 ani pentru aceasta nu se cumuleaza cu alte reduceri.
Daca intrati in somaj aceasta perioada se asimileaza cu stagiul de cotizare si se ia in calculul oricarui tip de pensie, inclusiv pensie anticipata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1