Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Doru la data: 01/15/2018 6:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Doru la data: 01/15/2018 6:17am
Gen:masculin
Data nasterii:12.06.1955
Stagiul de cotizare:22ani
Alte date:stagiu militar 9 luni, Facultate 3 ani (la zi), 2 ani lucrat in Forja
Intrebare: Va rog sa-mi spuneti cand pot iesi la pensie, avand in vedere ca din cei 22 de ani lucrati (ca stagiu de cotizare), 2 ani am lucrat in Forja (specificat in Cartea de Munca). Ce grupa se considera? Am dreptul la pensionare anticipata? Sunt nascut in 1955, luna iunie, ziua 12. Va multumesc anticipat!
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/16/2018 4:33am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiu in grupa de munca, in data de 12 iunie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu putem sa va precizam grupa de munca in perioada cat ati lucrat la forja deoarece pentru a fi incadata in gr I de munca aceasta perioada trebuia ca angajatoru sa faca unele formalitati si noi nu cunoastem daca au fost facute. Deci pentru aceasta trebuie sa va adresati angajatorului la care ati lucrat
Dar chiar daca aceasta perioada a fost incadrata in grupa I de munca dv nu va foloseste prea mult deoarece:
- nu vi se acorda stagiu de cotizare suplimentar daca aceasta perioada a fost inainte de aprilie 2001 pentruca aceasta este mai mica de 5 ani.
- Nu beneficiati nici de reducerea varstei de pensionare pentruca pentru aceasta trebuie sa aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani, iar dv incluzand si stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare realizati un stagiu de cotizare total de numai 25 ani si 9 luni.
Daca totusi aceasta perioada a fost incadrata in gr I de munca si obtineti o adeverinta beneficiati de un punctaj suplimentar de 50 % numai pentru perioada de 2 ani.
Nu beneficiati nici de pensie anticipata partiala, diminuata, deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani, fara a lua in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare.
In concluzie nu puteti beneficia decat de pensie pentru limita de varsta in data de 12 iunie 2020.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1