Subiect "Intrebare" Deschis de Rusu Ion la data: 01/16/2018 11:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrebare
Scris de: Rusu Ion la data: 01/16/2018 11:23am
Gen:M
Data nasterii:27.03.1970
Stagiul de cotizare:26
Alte date:din care 15 ani in grupa 1
Intrebare:Persoana la pensie de invaliditate, a lucrat 15 ani in cadrul M.A.I. si restul de 11 ani a lucrat in civil de unde este la pensie de invaliditate.Intrebarea e ca nu cunoastem motivul de ce nu sa luat in calcul si cei 15 ani din cadrul militar la casa de pensie civila calculanduse numai cei 11 ani.La cine trebuie sa ne adresam.Multumim si asteptam un raspuns.
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 01/17/2018 10:36am
Nu ati precizat in ce data a fost facut calculul pensiei de invaliditate, presupunem ca aceasta s-a facut dupa data de 01 ianuarie 2016. In acest caz calculul a fost facut corect.
Dupa 01 ianuarie 2016 sistemul militar de pensii nu mai este integrat sistemului public de pensii din care persoana respectiva a primit pensie de invaliditate.
In prezent in sistemul militar de pensii se aplica prevederile legii pensiilor militare 223/2015 iar in sistemul public de pensii se aplica prevederile legii pensiilor publice 263/2010.
Persoana nominalizata de dv conform prevederilor actuale are dreptul la doua pensii diferite calculate una pentru stagiile din sistemul militar de pensii si altul pentru stagiile din sistemul public de pensii.
Astfel pe langa pensia de invaliditate de care beneficiaza acum din sistemul public de pensii, calculat pentru stagiile de cotizare din acest sistem, v-a beneficia de pensie de serviciu pentru limita de varsta din sistemul militar de pensii la varsta de 60 ani calculata conform stagiilor de cotizare din acest sistem (15 ani in gr I).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1