Subiect "Încetare contract de muncă" Deschis de Dănăilă Constantin la data: 01/17/2018 3:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Încetare contract de muncă
Scris de: Dănăilă Constantin la data: 01/17/2018 3:43am
Gen:B
Data nasterii:27.05.1955
Stagiul de cotizare:1979-PREZENT
Alte date: Conform Legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere am dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 27 mai 2020, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare.
Intrebare:
La ce dată depun dosarul de pensionare, când primesc decizia de pensionare și când primesc efectiv pensia pentru perioada 27 mai-30 iunie 2020, etc.?
Trebuie să anunț eu angajatorul sau mă anunță el privind încetarea activității cu 30 de zile înainte?
VÄ‚ MULÈšUMESC !
Re: Încetare contract de muncă
Scris de: la pensie la data: 01/18/2018 2:11am
Dosarul de pensionare se depune incepand cu data in care se deschide dreptul la pensie adica pentru pensia pentru limita de varsta incepand cu 27 mai 2020 care este intr-o joi.
In legea pensiilor este prevazut a se emite decizia de pensionare in interval de 45 zile de la depunerea dosarului dar, de obicei, acest interval se depaseste.
Pensia pentru limita de varsta se acorda incepand cu data depunerii dosarului iar prima pensie o primiti in luna urmatoare celei in care ati primit decizia, cand veti primi si drepturile restante.
In codul muncii (art 56 litera c) nu este prevazuta obligatia angajatului de a anunta angajatorul la primirea deciziei de pensionare pentru limita de varsta ci numai daca aceasta se face cu reducerea varstei de pensionare pentru stagii in grupele de munca. In schimb este prevazut ca angajatorul are dreptul sa declare incetarea de drept a contractului de munca la realizarea varstei standard de pensionare si daca este de acord, sa incheie un nou contract de munca.
Re: Încetare contract de muncă
Scris de: Nonu la data: 01/18/2018 9:11am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Trebuie din timp făcut dosarul de pensie, cu toate documentele și copiile cerute.
Întrebare bună: când iese decizia de pensionare?
Cazuri și cazuri: mie mi-a greșit și după 4 luni m-a anunțat, o greșeală evidentă, dar totuși dosarul a fost trimis la comisia de contestații, pensia mi-a venit după 6 luni, e adevărat cu toată suma din urmă.
Un coleg din Buzău a primit pensia în 2 luni, altul din Piatra Neamț, în 3 luni.

Am înțeles de ce erau atâția bodyguarzi pe la casa de pensii, pt că unii la cere nu a ieșit dosarul în 45 de zile, au început să facă scandal.
Re: Încetare contract de muncă
Scris de: Dănăilă Constantin la data: 02/06/2018 10:03am
Gen:B
Data nasterii:27.05.1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Vă rog frumos, în răspuns scrie că 27 mai 2020 este joi. Nu este miercuri?
Vă mulțumesc.
Re: Încetare contract de muncă
Scris de: la pensie la data: 02/08/2018 9:37am
Este corect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1