Subiect "punctaj grupa de munca" Deschis de Necula Daniel la data: 01/18/2018 3:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj grupa de munca
Scris de: Necula Daniel la data: 01/18/2018 3:06am
Gen:M
Data nasterii:16.04.1957
Stagiul de cotizare:43 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Ma numesc Necula Daniel si va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri la urmatoarele intrebari:
M-am angajat in data de 01.07.1985 si inca lucrez, iar in perioada 18.06.1977 - 25.11.1978 am facut stagiul militar.
Am adeverinta de grupa astfel;
GRUPA I 100% - 24 ani, 3 luni si 17 zile;
GRUPA II 100% - 8 ani si 9 luni.
1. Cand pot iesi la pensie de limita de varsta nepenalizat?
2. Ce coeficient trebuie sa introduc in tabelul de calcul al punctajului pentru pensie(mi-am facut cont pe siteul dvs), aferent grupelor de munca pe care le am?
3.Care este vechimea totala in munca?
4. Pe perioada cat am lucrat, incepand cu anul 2007 am facut facultate, master si doctorat la zi desi eram incadrat in munca.Influenteaza cumva aceste studii punctajul de pensie daca eram si salariat in acelasi timp?
Va multumesc mult si astept nerabdator raspunsul dumneavoastra.
Re: punctaj grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 01/19/2018 8:11am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 16 aprilie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale ”
Stagiul dv in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite ”.
Pentru stagiile de 24 ani si 3 luni lucrat in gr I si 8 ani si 9 luni lucrat in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 14 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu de cotizare total de 57 ani si 6 luni.
Ati indicat gresit data angajarii.
Stagiul de cotizare asimilat pentru perioada studiilor universitre nu se ia in calculul vechimii si nici a punctajului pensiei, chiar daca acestea au fost urmate la zi, pentruca in acea periada ati lucrat.
Pentru stagiile de 24 ani si 3 luni lucrat in conditii speciale si 8 ani si 9 luni lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 13 ani si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii:
1 Ati introdus venituri (salariu + sporuri) mai mari decat salariile limita pentru care s-a platit CAS care se iau in calculul pensiei in anii 2001 si 2002. Aceste salarii limita sunt indicate de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Aceasta eroare nu influenteaza rezultatul calculului deoarece programul face automat limitarea.
2 Ati introdus gresit salarii exprimate in lei noi (RON) incepand cu luna mai 2005 aceasta moneda a fost folosita incepand cu luna iulie 2005.
3 Pentru perioadele lucrate in grupele de munca se acorda un punctaj suplimentar vi se acorda un punctaj suplimentar pe care il putem calcula noi, urmand a fi introdus in programul de calcul. Pentru a va calcula acest punctaj suplimentar trebuie sa reveniti si sa ne precizati perioadele lucrate in grupele de munca sub forma „de la data de zi/luna/an pana la data de zi/luna/an”. Tot atunci va vom da si alte indicatii.
Re: punctaj grupa de munca
Scris de: NECULA DANIEL la data: 01/20/2018 7:01am
Gen:M
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:57
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru amabilitatea cu care ati raspuns. Intr-adevar anul angajatii este 1975. Datele introduse în anii 2001 și 2002 au fost conform cărții de muncă, dar daca calculatorul face calculul automat este OK. Am modificat salariul din mai si iunie 22005. Referitor la grupa de muncă, aceasta este urmatoarea: 01.07.1975÷18.06.1977- grupa I 100%; 01.12.1978÷31.03.2001- grupa I 100%; 01.04.2001÷ 31.12.2009- grupa II 100%.
Mai am o intrebare. In tabel am introdus în anii 2011÷2015 niste sume care reprezintă salariul încasat în lunile respective din alte activitati. Le-am introdus bine acolo? Si aceste valori vor influenta in final punctul de pensie dupa ce voi adauga coeficientul pentru grupa de muncă în prima pagina a tabelului, după ce mi-l calculați dumneavoastra?
Încă odată mulțumiri pentru ajutorul acordat.
Re: punctaj grupa de munca
Scris de: Necula Daniel la data: 01/22/2018 2:04am
Gen:M
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:57ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare:In tabelul din fata la casutele cu : punctaj asigurari sociale, stagiu militar introduc vreun coeficient sau la 25 ani conditii speciale bifez da sau nu?
Va multumesc
Re: punctaj grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 01/22/2018 8:34am
Grupa de munca dupa 01 aprilie 2001 s-a numit conditii deosebite dar punctajul suplimentar s-e acorda la fel ca pentru gr II de munca adica 25 %.
Am calculat punctajul suplimentar pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca pentru intervalele precizate si datele introduse in program si au rezultat 28,7309 puncte pentru stagiul in gr I si 6,44654 puncte pentru stagiul in conditii deosebite.
In total beneficiati de un punctaj total de 35,17744 puncte pe care trebuie sa le introduceti in pagina de intrare in caseta corespunzatoare.
Sumele castigate la al doilea loc de munca nu influenteaza punctajul suplimentar pentru stagiile in grupele de munca deoarece nu au fost castigate in perioada cat ati lucrat in grupele de munca.
In schimb avem unele dubii in privinta recunoasterii de catre Casa de pensii a stagiilor lucrate in grupele de munca deoarece punctajele fiind mari presupunem ca in aceasta perioada ati indeplinit si anumite functii de conducere si in aceste cazuri functionarii Casei de pensii nu recunosc grupele de munca. In un astfel de caz veti fi obligat sa deschideti actiune in justitie pentru a fi recunoscute.
Deasemeni avem unele neclaritati privind sporurile introduse de dv in program care sunt si mari si evidentiate separat chiar si in perioada dupa septembrie 1992 cand sporurile trebuiau incluse in salariu.
Credem ca ar trebui sa cereti la Casa de pensii „Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001 si sa comparati sumele date de Casa de pensii cu cele introduse de dv in program.
Dupa introducerea puctajului suplimentar pentru stagiile in grupele de munca pentru a obtine un calcul mai corect al punctajului mediu al pensiei trebuie inmultit cel iesit din calcul pe site cu indicele de corectie acordat in anul iesirii la pensie (in anul 2018 se acorda indicele de corectie de 1,15) si apoi inmultiti punctajul mediu corectat cu valoarea punctului de pensie.
Nu mai intram in detalii privind casetele privind punctajele pentru asigurari sociale, stagiu militar si facultate dar in cazul dv lasati aceste casete cu punctaj 0,00000
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1