Subiect "Pensie de drept/anticipata" Deschis de MARINA CORNEL la data: 01/19/2018 3:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de drept/anticipata
Scris de: MARINA CORNEL la data: 01/19/2018 3:17am
Gen:Masculin
Data nasterii:16.iulie.1961
Stagiul de cotizare:36ani si 9luni
Alte date:10 ani grupa2
Intrebare:Va rog sa-mi transmiteti cind as putea iesi la pensie ( anticipata, de drept , cu penalizare )!
Multumesc frumos
Re: Pensie de drept/anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/19/2018 1:20pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiu in grupa de munca, in data de 16 iulie 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul de cotizare in gr II a fost asimilat cu conditii deosebite.
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizeaza un stagiu de cotizare total de 39 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani adica in data de 16 iulie 2024.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 16 iulie 2021.
Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Daca o cereti in data de 16 iulie 2021 si atunci aveti acelasi stagiu de cotizare ca acum, adica de 39 ani si 3 luni, diminuarea este de 10,80 %.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 60 ani daca va completati stagiul de cotizare va completati stagiul de cotizare cu 3 ani si 9 luni si realizati stagiul total de cotizare de 43 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1