Subiect "cumparat vechime" Deschis de Nicolae la data: 01/19/2018 7:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cumparat vechime
Scris de: Nicolae la data: 01/19/2018 7:35am
Gen:m
Data nasterii:nov.1974
Stagiul de cotizare:10 ani
Alte date:
Intrebare:buna ziua. In perioada ian.2010 -oct.2016 nu am lucrat.Incepand cu oct.2016 si pana in prezent ,lucrez .Va rog sa-mi spuneti cati ani de vechime pot cumpara si aprox.cat ar costa.va multumesc
Re: cumparat vechime
Scris de: la pensie la data: 01/21/2018 9:48am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in luna noiembrie 2039 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 60 ani adica dupa luna noiembrie 2034 atunci cand realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
-Pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta trebuie sa va completati stagiul de cotizare cu 5 ani si sa realizati stagiul minim de cotizare de 15 ani.
.Pentru aceasta completarea stagiului de cotizare poate fi facut astfel :
a) Prin a continua sa lucrati cu contract de munca
b)- Incheierea unui contract de asigurare sociala cu casa de pensii conform prevederilor legii 186/2016 pe o perioada trecuta daca in acea perioada nu ati beneficiat de stagiu de cotizare. Acesta este posibil pana in 31 decembrie 2018. Conform acestei legi puteti incheia un contract pe ultimii 5 ani de la data incheierii contractului. In cazul dv se reducu cei 5 ani cu 1 an si 5 luni pentruca din octombrie 2016 ati lucrat.
Daca incheiati contract pentru perioada februarie 2013 octombrie 2016 platiti o suma de cca 12 000 lei
c)- Incheierea unui contract de asigurare sociala cu casa de pensii conform prevederilor legi pensiilor 263/2010 pentru o perioada viitoare in cazul caruia trebuie sa platiti rate lunare de cca 300 lei, dar puteti beneficia de stagiu numai dupa perioada pentru care se incheie contactul.
-Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, diminuata, trebuie sa va completati stagiul de cotizare cu 25 ani si sa realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru aceasta completarea stagiului de cotizare poate fi facuta prin modalitatile prevazute la punctele a) si c) adica numai pe perioada viitoare si in acest caz ati putea beneficia de aceasta pensie numai 1 an si 9 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1