Subiect "decizie pensie anticipata" Deschis de Mihaela D la data: 01/20/2018 10:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
decizie pensie anticipata
Scris de: Mihaela D la data: 01/20/2018 10:18am
Gen: M
Data nasterii: 20.10.1957
Stagiul de cotizare: 42 ani 11 luni 21 zile
Alte date: gr II 14 ani 11 luni 8 zile,stagiu aferent grupe 3 ani si 6 luni, perioade asimilate 1 an 4 luni 3 zile
Intrebare: Buna ziua, am primit zilele trecute prin posta decizia de pensionare anticipata cu penalizare 3.6%. As avea o intrebare...in subsolul decizie scrie ca "veniturile reprezentand acord, spor pentru lucru sistematic peste programul normal,premii, inscrise in adev nr../data eliberata de.... nu au fost valorificate intrucat nu reprezinta sporuri cu caracter permanent prevazute in anexa nr.15 la Normele de aplicare a prevederilor l263/2010 aprobate prin HG257/2011"
Intrebarea mea este...ar trebui sa fac contestatie? Care sunt sansele de izbanda? Peste 2 ani cand pot iesi definitiv se recalculeaza si se ia in calcul si aceasta adeverinta?
Daca depun contestatie intru in plata sau voi intra abia la solutionarea contestatiei? (care am inteles ca poate dura si un an).Tin sa mentionez ca pe adeverinta in cauza sunt sporuri din perioada 1975-1995 si sunt sume in toate lunile anului...mai putin 2-3 luni in fiecare an.
Multumesc
Re: decizie pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/22/2018 3:30am
Este corecta mentiunea de pe decizia de pensionare.Unele venituri mentionate de dv nu fac parte din baza de calcul a punctajului pensiei in perioada inainte de 01 aprilie 2001.
Aceasta baza de calcul o gasiti in anexa 15 la normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 dar si pe site-ul nostru la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
In aceasta baza sporul pentru lucru sistematic peste program face parte din baza de calcul mentionata mai sus. In acest sens verificati atent daca in adeverinta este nominalizat sporul pentru lucru sistematic peste program sau venituri pentru orele suplimentare lucrate peste program.
Daca este mentionat textual „ sporul pentru lucru sistematic peste program” si sumele sunt precizate separat de celelalte sporuri, trebuie sa faceti contestatie pentru acest spor. Este adevarat termenul de raspuns la contestatie poate fi foarte lung, dar aceasta conteaza mai putin deoarece raspunsul poate fi numai pozitiv si vi se vor calcula din urma drepturile.
Daca este mentionat ca veniturile sunt pentru orele suplimentare lucrate peste program de lucru si ati lucrat pe un santier de constructii avand program prelungit de lucru puteti deschide o actiune in justitie (la tribunal) si cere aplicarea prevederilor deciziei ICCJ 5/2010 pentru luarea in calcul a acestor sume.
Deasemeni pentru sumele castigate in acord puteti deschide o actiune in justitie (la tribunal) si cere aplicarea prevederilor deciziei ICCJ 19/2011 pentru luarea in calcul a acestor sume.
In cazul obtinerii unor hotarari judecatoresti pentru sumele obtinute in acord si pe orele suplimentare depuneti aceste hotarari la Casa de pensii insotite de cereri de recalcularea pensiilor.
Daca nu intreprindeti nimic sumele specificate de noi mai sus nu vor fi luate in calcul nici la pensia pentru limita de varsta.
Re: decizie pensie anticipata
Scris de: Mihaela D la data: 01/22/2018 5:09am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc frumos. Pana se primeste raspunsul la contestatie trebuie sa lucreze in continuare sau intra la pensie?
Re: decizie pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/22/2018 8:44am
Credem ca nu ati citit cu atentie raspunsul nostru anterior in care nu v-am sfatuit sa faceti contestatie decat in un anumit caz pe care nu l-ati clarificat. Dar daca ati facut contestatie pentru sumele care nu se afla in baza de calcul a pensiei raspunsul la contestatie va intarzia foarte mult si va fi negativ
Opinia noastra este sa inceteze activitatea si sa primeasca pensia si apoi sa urmeze indrumarile date in raspunsul anterior.
Re: decizie pensie anticipata
Scris de: Mihaela D la data: 01/23/2018 2:42am
la pensie :
Credem ca nu ati citit cu atentie raspunsul nostru anterior in care nu v-am sfatuit sa faceti contestatie decat in un anumit caz pe care nu l-ati clarificat. Dar daca ati facut contestatie pentru sumele care nu se afla in baza de calcul a pensiei raspunsul la contestatie va intarzia foarte mult si va fi negativ
Opinia noastra este sa inceteze activitatea si sa primeasca pensia si apoi sa urmeze indrumarile date in raspunsul anterior.


Ba da. Am citit cu atentie. Exact asa scrie "Spor pentru lucru sistematic peste programul normal decretul nr 175/1973 art 2" la primul tabel. are in total vreo 4-5 tabele la fiecare are specificat acelasi lucru decretul difera. Lucrul este pe santier asa cum ati specificat si dvs. Isi va depune lichidarea ca sa intre in plata urmand ca in termenul de 30 zile de la primirea deciziei (data postei) si dupa cam o saptama de la depunerea incetarii activitatii sa depuna si contestatia. este ok asa?
Multumesc
Re: decizie pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/23/2018 7:37am
Sporul pentru lucru sistematic peste programul normal de lucru face parte din sporurile cu caracter permanent daca este exprimat in % si se aplica in fiecare luna nedepinzand de numarul de ore lucrate peste program. Daca pe adeverinta acest spor este prezentat ca suma si este diferit de la o luna la alta nu este spor pentru lucru sistematic peste program si in acest caz aceste sume sunt pentru orele suplimentare si ele se iau in calcul numai daca obtineti o hotarare judecatoreasca dupa actionarea in justitie cerand aplicarea prevederilor deciziei ICCJ 5/2010 asa cum v-am explicat mai inainte.
Deci sfatul nostru este sa clarificati mai intai daca pe langa denumirea corecta a acestui spor nu s-a strecurat o eroare care il scoate din categoria sporurilor cu caracter permanent si apoi faceti contestatie.
Re: decizie pensie anticipata
Scris de: Mihaela D la data: 01/23/2018 9:18am
la pensie :
Sporul pentru lucru sistematic peste programul normal de lucru face parte din sporurile cu caracter permanent daca este exprimat in % si se aplica in fiecare luna nedepinzand de numarul de ore lucrate peste program. Daca pe adeverinta acest spor este prezentat ca suma si este diferit de la o luna la alta nu este spor pentru lucru sistematic peste program si in acest caz aceste sume sunt pentru orele suplimentare si ele se iau in calcul numai daca obtineti o hotarare judecatoreasca dupa actionarea in justitie cerand aplicarea prevederilor deciziei ICCJ 5/2010 asa cum v-am explicat mai inainte.
Deci sfatul nostru este sa clarificati mai intai daca pe langa denumirea corecta a acestui spor nu s-a strecurat o eroare care il scoate din categoria sporurilor cu caracter permanent si apoi faceti contestatie.


Haideti ca in sfarsit am inteles ce vroiati sa spuneti in primul mesaj. nu e in procente...sunt sume :(
daca a depus la dosar acea adeverinta poate merge la societatea respectiva sa i-o refaca si ulterior sa o depuna pentru recalcul? Daca da tot contestatie trebuie sa faca? multumesc
Re: decizie pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/23/2018 1:54pm
Era greu sa deducem din franturi o gresala a functionarului care a formulat adeverinta.
Daca intradevar sporul a fost primit in % este suficient sa ceara o adeverinta corecta cu perioada in care a primit sporul in % pe care are dreptul sa o depuna insotita de o cerere de recalculare a pensiei (nu contestatie) conform alin (3) art 107 din legea pensiilor 263/2010 care prevede: „Pensia poate fi recalculata prin adaugarea veniturilor si/sau a stagiilor de cotizare, prevazute de lege, nevalorificate la stabilirea acesteia”
Important este ca adeverinta sa fie intocmita corect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1