Subiect "pensionare" Deschis de Pantea Albert la data: 02/14/2018 4:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: Pantea Albert la data: 02/14/2018 4:39am
Gen:B
Data nasterii:17.06.1954
Stagiul de cotizare:complet
Alte date:18 ani grupa 2
Intrebare:Dacă am fost disponibilizat din motive ce nu țin de persoana mea, cu salarii compensatorii. Ła cât timp după înregistrarea la forțele de muncă ca șomer pot să-mi depun dosarul de pensionare ? Este vreo restricție ? Îndeplinesc toate condițiile, dar încă nu am 65 ani.
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/15/2018 2:44am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 17 iunie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 18 ani lucrat in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 4 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Pentru stagiul de 18 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Daca in prezent beneficiati de somaj si aveti conditii de pensionare puteti depune oricand dosarul de pensionare, insa dupa opinia noastra trebuie sa faceti o analiza avand in vedere urmatoarele :
- Daca ajutorul de somaj este mai avantajos fata de pensie din punct de vedere al banilor primiti.
- Daca stati in somaj pana la terminarea acestei perioade aceasta se asimileaza cu stagiul de cotizare si se ia in calculul punctajului pensiei pentru limita de varsta.
Opinia noastra este sa depuneti dosarul de pensie dupa terminarea perioadei de somaj.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1