Subiect "cumul la pensia anticipata" Deschis de Carmen Radu la data: 02/14/2018 5:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cumul la pensia anticipata
Scris de: Carmen Radu la data: 02/14/2018 5:50am
Gen:F
Data nasterii:28.98.1959
Stagiul de cotizare:37,7
Alte date:
Intrebare:Doresc sa aflu daca:
1.in cazul in care ma pensionez anticipat partial pot sa mai lucrez cu CIM in institutii publice (bugetar)?
2.aceeasi intrebare daca as lucra in Franta (privat).
Va multumesc!
Re: cumul la pensia anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/15/2018 3:10am
Am luat in calcul data dv de nastere 28 august 1959.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 28 februarie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Daca va pensionati anticipat partial si continuati sa lucrati cu contract de munca pensia se suspenda conform art 114 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 indiferent de sectorul in care lucrati, bugetar sau privat.
In legislatia pensiilor nu se prevede suspendarea pensiei in cazul cand pensionarul lucreaza in alta tara ci numai daca isi stabileste domiciliul pe teritoriul altui stat, cu care Romania a incheiat conventie de reciprocitate in domeniul asigurarilor sociale.
Pentru a elimina orice dubiu in al doilea aspect intrebati la ghiseul casei de pensii si va vor confirma raspunsul nostru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1