Subiect "alte intrebari" Deschis de Valentin la data: 02/14/2018 6:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
alte intrebari
Scris de: Valentin la data: 02/14/2018 6:38am
Gen:M
Data nasterii:18.03.1957
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:
Intrebare: Nu vreau sa abuzez de bunatatea dvs. si de aceea va adresez o ultima nelamurire.

1. Ce trec in program la "Punctaj stagiu militar" ?
Eu am facut armata 9 luni (oct.1977 - iun.1978)

2. Ce trec in program la "Punctaj facultate"
Am facut la zi 5 ani (sept.1978 - iulie 1983)

3. In perioada 01.04.1991 - 21.04.1992 am fost angajat la o
firma si apoi din 22.04.1992 m-am transferat la alta
firma. In perioada lucrata (91 - 92) am avut 54 de zile
fara plata (trecute in cartea de munca). Cum ma
afecteaza la stagiu de cotizare aceste 54 de zile?
Maresc data cand fac 35 lucrati cu 54 de zile
lucratoare, calendaristice sau cu 2 luni intregi? Eu
m-am angajat in 21.09.1983

4. Revin la intrebarea cu contract prestari servicii.
Pentru cei 3 ani lucrati cu contract prestari servicii
(nu cu contract de munca), mi s-a retinut numai mie 10.5
%, firma respectiva nu a platit nimic pentru pensii.
Intrebarea este daca sumele datorate pentru 10.5 % se vor
lua in calcul la stabilirea punctajului lunar.
Multumesc din suflet.
Va apreciez foarte mult efortul pe care il depuneti.
Re: alte intrebari
Scris de: la pensie la data: 02/15/2018 8:38am
Nu trebuie sa sa ezitati sa reveniti si sa intrebati atunci cand aveti nelamuriri iar noi dupa posibilitatilor noastre va ajutam.
Daca nu cunoasteti punctajele realizate pe perioada stagiului militar si a studiilor universitare din o decizie de pensionare sau alt calcul al punctajului pensiei cu programul de pe site procedati astfel >
- Modificati data de incepere a activitatii unde introduceti data inceperii stagiului militar.
- Pe perioada stagiului militar selectati codul “S “ iar pe perioada studiilor universitare selectati codul “F “ fara a introduce sume in coloana salarii.
Anul universitar incepe la data de 01 octombrie si se termina la 30 septembrie a anului urmator cu exceptia ultimului an in care se angajaza mai devreme.
In cazul concret al dv introduceti codul F in perioada octombrie 1978 - septembrie 1983 . In luna septembrie 1983 alegeti codul “L “ sau “F “ noi sugeram codul “F “
Pe perioada in care ati avut concediu fara plata nu se socoteste stagiu de cotizare si daca sunt consecutive nu se introduc sume in programul de calcul.
Stagiul de cotizare se calculeaza la zile si deci trebuie sa lucrati cu 54 zile in plus pentru reakizarea stagiului complet de cotizare.
In privinta perioadei cu contract de prestari servicii nu va putem da informatii precise pentruca nu cunoastem un astfel de contract de munca. Si pentru aceasta v-am sfatuit sa intrebati la ghiseul casei de pensii.
3 Rezultatul dat de program trebuie corectat prin inmultirea cu indicele de corectie din anul iesirii la pensie si diminuarea pensiei daca cereti pensie anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1