Subiect "Reducere penalizare" Deschis de Chiheri Ioan la data: 02/14/2018 8:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reducere penalizare
Scris de: Chiheri Ioan la data: 02/14/2018 8:36am
Gen: Masculin
Data nasterii: 06.07.1957
Stagiul de cotizare: stagiu de cotizare in Romania: 34 de ani si 8 luni

Alte date: Am lucrat 6 ani in Italia in domeniul turismului,cu contracte de munca pe perioada determinata.Din datele Institutului National de Previdenta Sociala(INPS) Italia,reiese ca am acumulat o perioada de contributii de 2 ani si 9 luni.
In data de 11 nov 2017,mi-am depus dosarul pentru pensie anticipata partiala

Intrebare: Va rog sa- mi spuneti daca dupa folosirea a4 luni din perioada de contributie din Italia pentru realizarea stagiului complet decotizare de 35 de ani din Romania, restul de 2 ani si 5 luni se pot folosi pentru scaderea penalizarii pensiei .
(Ex:0-1 an...0.5% penalizare // 1-2 ani...0.45% penalizare // 2-3 ani...0.40% penalizare)
Va rog de asemenea,daca timpul va permite , sa verificati corectitudinea modului in care am introdus datele in programul dumneavoastra de calcul al pensiei.
Va multumesc pentru ajutor.
Re: Reducere penalizare
Scris de: la pensie la data: 02/15/2018 4:18am
Daca ati depus dosarul de pensie in 11 noiembrie 2017 si nu ati beneficiat de reducerea varstei de pensionare, diminuarea pensiei anticipate partiale trebuia sa fie facuta pentru un numar de 54 luni de anticipare si un stagiu de cotizare mai mare cu peste 2 ani fata de stagiul complet de cotizare adica 21,60 %. (Stagiul de cotizare din Romania se cumuleaza cu cel din Italia daca fceti dovada acestuia).
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
1 Exista mici diferente la sporul de vechime calculat de dv inainte de 01 aprilie 1992 fata de cel calculat de noi care este :
Intre iulie1981 - august 1983 3%
Intre septembrie1983 - iulie 1985 6%
Intre august 1985 - iulie 1990 9%
Intre august1990 - martie 1992 12%
Daca in aceasta perioada mai aveti si alte sporuri in % le cumulati.
2 -In anii 2004 si 2005 ati introdus sume mai mari decat cele limita pentru care s-a platit CAS si care se iau in calcul. Acestea sunt prezentate de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Aceasta eroare nu influenteaza calculul punctajuluii pensiei pentruca programul face automat limitarea.
3 Rezultatul dat de program trebuie corectat prin inmultirea cu indicele de corectie din anul 2017 de 1,14 si diminuarea pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1