Subiect "pesnsie anticipata" Deschis de papuc andreea la data: 02/14/2018 10:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pesnsie anticipata
Scris de: papuc andreea la data: 02/14/2018 10:47am
Gen:masculin
Data nasterii:13.06.1960
Stagiul de cotizare:43 de ani si 3 luni
Alte date:
Intrebare:pentru tatal meu as vrea sa stiu daca ne puteti spune daca poate iesi la pensie anticipat sau daca poate benefecia de pensia anticipata partiala.are lucrati 12 ani si 11 luni grupa aIIa si 5 ani si 7 luni grI.anul 2017 a fost in somaj.se cumuleaza si acesta la stag cotiziul de cotizare?multumesc
Re: pesnsie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/15/2018 8:54am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 13 iunie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul lucrat in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale” .
Stagiul lucrat in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiile de cotizare de 5 ani lucrat in grupa I si 13 ani lucrat in grupa II (completat cu 1 luna neutilizata la grupa I) beneficiaza de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 5 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizre pentru perioada de somaj si realizeaza un stagiu total de cotizare de 50 ani.
Pentru stagiile de cotizare de 5 ani in conditii speciale si 13 ani in conditii deosebite beneficiaza de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si se poate pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in data de 13 iunie 2020.
Nu este avantajos sa ceara pensie anticipata, nediminuata deoarece o poate obtine tot la varsta de 60 ani pentruca anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile lucrate in grupele de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1