Subiect "Indice de corecție" Deschis de Dănăilă Constantin la data: 02/15/2018 8:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Indice de corecție
Scris de: Dănăilă Constantin la data: 02/15/2018 8:06am
Gen: B
Data nasterii:27.05.1955
Stagiul de cotizare: Peste 37 ani
Alte date:Indicele de corectie se acorda conform art 170 din legea pensiilor 263/2010 (actualizata) care prevede ca se acorda numai celor care s-au pensionat initial dupa data de 01 decembrie 2011.
Intrebare:
1.Având în vedere că mă voi pensiona în luna mai 2020, vă rog frumos să-mi spuneți dacă voi beneficia de același mod de calcul al indicelui de corecție raportat la rata inflației din anul 2011!
2.Dacă în luna iunie și iulie 2013 am fost în concediu medical plătit la categoria „urgențe”, s-a reținut și virat contribuția de asigurări sociale, vă rog să-mi spuneți dacă în programul de pe site la rubrica acestor luni, introduc vre-o sumă ?
VÄ‚ MULÈšUMESC!
Re: Indice de corecție
Scris de: la pensie la data: 02/16/2018 7:35am
Este prevazut ca in tot anul 2018 in cazul celor care ies initial la pensie sa se aplice indicele de corectie de 1,15 care este calculat si in functie de indicele de inflatie din anul 2011.
Concediu pentru incapacitate temporara de munca din punct de vedere al pensiei, dupa ianuarie 2005 se clasifica astfel :
- Cel datorat unui accident de munca sau unei boli profesionale se asimileaza stagiului de cotizare, se plateste contributie de asigurari sociale pentru suma primita si se ia in calculul punctajului pensiei cu suma pentru care s-a platit contributie de asigurare sociala (CAS).
- Cel datorat unei boli obisnuite nu se asimileaza stagiului de cotizare, nu se plateste contributie de asigurari sociale pentru suma primita si nu se ia in calculul pensiei.
In cazul dv daca s-a platit CAS inseamna ca s-a datorat unui accident de munca sau unei boli profesionale si s-a asimilat stagiului de cotizare. In acest caz se introduce in calcul suma pentru care s-a platit CAS (presupunem suma primita).
Daca doriti o verificare a datelor introduse in program dupa ce terminati introducerea acestora reveniti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1