Subiect "Condtii speciale" Deschis de Liviu Statescu la data: 03/14/2018 2:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Condtii speciale
Scris de: Liviu Statescu la data: 03/14/2018 2:51am
Gen:
Data nasterii:26.12.1961
Stagiul de cotizare:35,9 ani
Alte date:19ani conditii special
Intrebare:Daca regimul lunii este lucrat 90% din timp in coditii speciale angajatorul nu ar trebui sa plateasca grupa de munca pentru toata luna lucrata conform legii?
Re: Condtii speciale
Scris de: la pensie la data: 03/14/2018 3:19am
Intrebarea este neclara. Am luat in calcul genul masculin.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 26 decembrie 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani , stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul lucrat in conditii speciale (probabil in gr I ) primiti urmatoarele beneficii ;
Stagiul dv lucrat in conditii speciale de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” deoarece nu a fost lucrat in procent de 100 %.
Pentru stagiul de 19 ani lucrat in conditii speciale (gr I de munca) beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 9 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 45 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 19 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in data de 26 decembrie 2022.
Pe perioada lucrata in conditii speciale in procent de 90 % vi se majoreaza punctajul lunar realizat cu 50 %.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 26 decembrie 2021.
Re: Condtii speciale
Scris de: Carp Mircea la data: 03/16/2018 4:01am
Prima forma de pensionare posibila este-limita de varsta la 56 ani si 6 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1