Subiect "Neclaritati buletin calcul decizie" Deschis de RG2 la data: 03/23/2018 9:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Neclaritati buletin calcul decizie
Scris de: RG2 la data: 03/23/2018 9:08am
Buna ziua,

Incepand cu ianuarie 2018 am iesit la pensie la limita de varsta. In urma analizei buletinului de calcul al deciziei de pensionare am cateva nelamuriri. Astfel,

1. Am inceput sa lucrez la 1 octombrie 1977. In conformitate cu art. 165 alin (3) din legea 263/2010 sporul de vechime de 3% ar trebui sa fie acordat incepand cu octombrie 1982. In buletinul de calcul incepe cu noiembrie 1982. Este correct?

2. In perioada iulie 1979 – ianuarie 1987 am lucrat la institutia X, timp in care am urmat si cursurile serale ale facultatii (octombrie 1979 – iunie 1985). Pentru sustinerea examenelor am avut concedii fara plata de studii (am inteles ca in codul muncii actualizat, acum aceste concedii de studii sunt considerate vechime in munca!!!).
La transferul de la aceasta institutie, in cartea de munca s-a mentionat ca in perioada iulie 1979 – februarie 1987 am avut un numar de 279 de zile de concediu fara plata. La calculul pensiei s-au scazut cele 279 de zile din ultima perioada in care am lucrat la institutia X respective aprilie 1986 – ianuarie 1987, perioada in care eram deja inginer si nu mai aveam nevoie de concedii fara plata. In acest mod a fost afectata valoarea punctului lunar de pensie pentru ca in aceasta perioada salariul era de inginer si aveam si spor de vechime de 6%. De asemenea a fost afectat si termenul de acordare a majorarii sporului de vechime in sensul ca in loc de octombrie 1987 cand am facut 10 ani de munca si cand acesta trebuia sa fie majorat de la 6% la 9% acest termen a fost decalat cu 10 luni, respectiv in august 1988.
Intrebarea mea este, pot sa solicit in instanta sa se foloseasca pentru aceasta perioada la calculul punctajului lunar adeverinta eliberata de angajator? Cu atat mai mult cu cat din aceasta rezulta ca perioadele de concedii fara plata au fost mai mici de 30 de zile/luna. In acest mod este afectata doar perioada de acordare a sporului de vechime si mai putin valoarea punctului lunar de pensie.
In plus, in acea perioada contributiile la asigurarile sociale nu erau retinute angajatului ci erau platite de angajator pentru intreg fondul de salarii, angajatul platind doar contributia pentru pensia suplimentara.

3. In perioada februarie 1987 – octombrie 1997 am lucrat la institutia Y (prin transfer in interes de serviciu art.11(a) legea 1/1970).
In cartea de munca apar urmatoarele informatii: incadrat prin transfer in interesul serviciului cf art 11 lit a din legea 1/1970; majorat retributia/acordare gradatie/spor fidelitate… dar nimic legat de spor de vechime pana la data de 01.06.1993 cand se mentioneaza ca sporul de vechime este de 11%.
In buletinul de calcul al deciziei de pensionare sunt urmatoarele:
Cum am spus la punctul anterior, sporul de vechime de 9% a inceput cu luna august 1988 si continua pana in martie 1992. Din aprilie 1992 si pana in mai 1993 sporul de vechime este 0%. Din iunie 1993 incepe cu 11% si continua cu 14% ,17%, 20% pana in septembrie 1997.
Considerati ca e normal ca in perioada aprilie 1992 – mai 1993 sa fie spor de vechime 0% atata timp cat am lucrat in cadrul aceleiasi institutii, si nu au existat intreruperi in activitate, doar pentru ca in articolul 165 alin 4 din legea 263/2010 este specificat ca: ”Pentru perioadele de dupa 1 aprilie 1992, sporul de vechime utilizat la stabilirea punctajelor lunare este cel inscris in carnetul de munca sau in alte acte doveditoare”? E vorba de 14 luni....
Din luna iunie 1993 in cartea de munca este specificat sporul de vechime11%, aceeasi institutie.

4. In perioada octombrie 1997 – ianuarie 2000 am lucrat la institutia Z tot prin transfer conform art. 11 litera a din Legea 1/197.
Pentru perioada respectiva sporul de vechime este 0%.
Avand in vedere ca transferul s-a realizat in conformitate cu art 11 litera a din legea 1/1970 si ca in conformitate cu art 10 din aceeasi lege aceasta se considera vechime neintrerupta in munca e normal ca sporul de vechime sa fie 0%?
Mentionez ca aceasta este o institutie privata, dar transferul s-a facut in conformitate cu aceeasi lege 1/1970 si acelasi art. 11 litera a)

5. Pentru perioada aprilie 2001 – ianuarie 2018 cum se calculeaza punctajul lunar in cazul in care am avut concedii medicale.
Veniturile din luna respectiva (in care am avut CM) din adeverinta angajatorului difera de veniturile luate in calcul la punctajul lunar.

6. Cum se stabileste limitarea salariului baza de calcul luat in calcul la stabilirea punctajului lunar. De ce in unii ani/luni este limitat si alteori este nelimitat? Care sunt criteriile?

7. Veniturile corespunzatoare lunii ianuarie 2018 nu au fost incluse la calculul punctajului.
Re: Neclaritati buletin calcul decizie
Scris de: la pensie la data: 03/26/2018 4:14am
1 Sporul de vechime acordat dupa vechimea de 5 ani a fost influentat de concediile fara plata asa cum admiteti dv ca s-a intamplat si la sporul de vechime dupa vechimea de 10 ani.

2 Pentru un calcul corect al punctajului pensiei in perioada in care ati beneficiat de concedii fara plata trebuia sa prezentati o adeverinta eliberata de angajator, cu precizarea exacta a perioadelor in care ati avut concedii fara plata. Daca aveti o astfel de adeverinta puteti sa o depuneti la Casa de pensii cu o cerere de recalculare a pensiei. Nu trebuie sa va adresati instantei pentru a fi luata in calcul adeverinta decat daca a fost depusa la Casa de pensii si nu a fost luata in calcul. In acest caz inainte de deschiderea unei actiuni in justitie trebuie sa faceti o contestati catre Comisia Centrala de Contestatii care se depune la registratura Casei de pensii.
In lipsa adeverintei cu perioadele de concediu fara plata oricare din metodele de calcul era incorecta. Aceasta metoda de calcul nu este prevazuta in legislatie si metoda mentionata de dv a fost stabilita prin instructiuni interne ale Casei de pensii (pe care nu le cunoastem) fie a fost aleasa, din proprie initiativa, de functionarul Casei de pensii.
Nu trebuie sa luati in discutie contributia platita de angajator deoarece acesta a platit o contributie la fondul de salarii care nu includ si concediile fara plata, pentruca in aceasta perioada nu se platesc sume.

3 si 4 In instructiunile de completare a carnetelor de munca s-a prevazut ca sporurile cu caracter
permanent (inclusiv cel de vechime) sa fie inscrise separat in carnetul de munca pana in septembrie 1992 iar dupa aceasta data sa fie incluse in salariul inscris in carnetul de munca. In perioada dupa septembrie 1992 se iau in calcul sporuri cu caracter permanent numai daca prezentati adeverinte de la angajator cu mentiunea ca acestea nu sunt incluse in salariul din carnetul de munca Pe langa aceasta prevedere adaugand pe aceia ca sporul de vechime inainte de aprilie 1992 se calculeaza automat si in aceste conditii consideram s-a procedat corect adica:
- Inainte de 01 aprilie 1992 a fost luat in calcul sporul de vechime calculat automat, asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
- Dupa 01 aprilie 1992 a fost luat in calcul sporul de vechime inscris in carnetul de munca sau in adeverintele eliberate de angajator.

5 In perioada dupa 01 aprilie 2001 se iau in calculul pensiei sumele pentru care s-a platit CAS si care au fost transmise lunar la Casa de pensii prin situatia numita REVISAL. Aceste sume le puteti cere de la Casa de pensii prin o cerere in care specificati ca doriti “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001 “. Daca este o diferenta intre adeverinta si aceasta situatie trebuie analizata cauza.

6 Limitarea salariilor luate in calculul punctajului pensiei este explicata de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php

7 Intrebarea este neclara deoarece nu ati precizat datele necesare privind pensionarea dv. In calcul se iau veniturie realizate pana la data depunerii cererii de pensionare. Daca ati depus cererea de pensionare cu pensie pentru limita de varsta in data de 20 ianuarie 2018, cand aveati acest drept, in calculul pensiei trebuia sa fie incluse si veniturile realizate pana la data depunerii cererii. Daca nu au fost luate in calcul aceste venituri aveti dreptul sa faceti o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii. Aceasta contestatie se depune la registratura Casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1