Subiect "ce venit introduc pentru calcul pensie pentru perioada de Ordonanta?" Deschis de Anghel Dumitru la data: 04/02/2018 3:24pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ce venit introduc pentru calcul pensie pentru perioada de Ordonanta?
Scris de: Anghel Dumitru la data: 04/02/2018 3:24pm
Gen:M
Data nasterii:7dec1953
Stagiul de cotizare:1977-2018
Alte date:
Intrebare:
1) ce venituri lunare introduc in programul de calcul pensie pentru perioada de Ordonanta (OUG36/2013)? In 2017 am primit lunar 1943 lei net (compus din ajutor somaj si alocatie de sprijin) iar in 2018 primesc 1249 lei (a disparut ajutorul de somaj). Intreb deoarece acestea sunt venituri nete iar in programul de calcul pensie se introduc venituri brute.
2) cum se ia in calcul perioada de facultate? (daca se ia)
Re: ce venit introduc pentru calcul pensie pentru perioada de Ordonanta?
Scris de: la pensie la data: 04/03/2018 2:17am
Pe perioada somajului si a perioadei cat ati primit alocatie de sprijin se introduc in calculul pensiei sumele brute primite, pentru care s-a platit CAS. Aceste sume le puteti afla intreband la Oficiul Fortelor de Munca, cei care au platit aceste sume, sau cerand la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001 “ si atunci Casa de pensii va elibereaza o situatie in care in una din coloane sunt mentionate sumele pentru care s-a platit CAS si pe aceste sume le introduceti in programul de calcul pensie.
Perioada studiilor universitare se asimileaza stagiului de cotizare si se ia in calculul pensiei pentru limita de varsta cu salariul minim pe economie din acea perioada, daca perioada studiilor universitare a fost inainte de 01 aprilie 2001. Daca utilizati programul de calcul pensie de pe site pe perioada studiilor universitare selectati codul “F “ fara a introduce salarii si programul de calcul utilizeaza automat salariul minim pe economie.
Daca doriti o minima verificare a datelor introduse in program, dupa ce le introduceti reveniti si o vom face.
Re: ce venit introduc pentru calcul pensie pentru perioada de Ordonanta?
Scris de: Anghel Dumitru la data: 04/03/2018 3:31pm
[quote=
Perioada studiilor universitare se asimileaza stagiului de cotizare si se ia in calculul pensiei pentru limita de varsta cu salariul minim pe economie din acea perioada, daca perioada studiilor universitare a fost inainte de 01 aprilie.....

Am facut facultatea cursuri de zi in perioada 1972-1977 si am cautat salariile minime din perioada aceea dar nu exista asa ceva
Pe de alta parte un citat din Legea Pensiilor spune ca se ia in calcul un venit de 25% din salariul mediu brut lunar pe economie din perioadele respective. Ceea ce ar conduce la un punctaj lunar de 0.25 pe perioada studiilor universitare. GRESESC? Eu introdusesem aproape toate datele in Excel cand am aflat de Programul de pe situl dvs pentru calcul pensiei.
Re: ce venit introduc pentru calcul pensie pentru perioada de Ordonanta?
Scris de: la pensie la data: 04/04/2018 5:06am
In legea pensiilor 263/2010 sunt doua articole care reglementeaza sumele introduse in calcul pe perioada stagiului asimilat pentru studii universitare si anume :
- Art 97 alin (1) litera b) in care se prevede ca in acesta perioada se ia in calcul 25 % din salariu mediu brut realizat in acea perioada
- Art 164 in care se face o separare a perioadelor in care au fost urmate cursurile universitare si se prevede ca daca au fost urmate inainte de 01 aprilie 2001 se ia in calcul salariul minim pe economie din acea perioada.
Deci in cazul dv se ia in calcul salariul minim pe economie.
Am cautat pe site si nu am gasit un program de calcul deschis de dv.
Daca doriti sa continuati calculul pe Excel gasiti salariile minime pe economie incepand cu anul 1949 in anexa 8 la legea pensiilor 263/2010 sau pe site-ul nostru la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/salariul-minim-pe-tara.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1