Subiect "Motivatie contestatie in instanta" Deschis de Victor la data: 04/03/2018 4:02pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Motivatie contestatie in instanta
Scris de: Victor la data: 04/03/2018 4:02pm
Gen:Mascului
Data nasterii:29.12.1957
Stagiul de cotizare:36 ani si 7 luni
Alte date:pensionat anticipat partial incepand cu 29.12.2017.
Pentru perioada 16.11.1992-30.04.2001 am depus la dosarul de pensionare adeverinte din care reiese ca in mai multe perioade am obtinut venituri mai mari decat cele inregistrate in cartea de munca (premii, prime de vacanta, al treisprezecelea salariu, etc.) pentru care s-au platit toate cotele de asigurari sociale si pensii. Am contestat la CPSMB in termen decizia de pensionare pentru neincluderea acestor veniturilor suplimentare in buletinul de calcul. Acum vreau sa contest in instanta aceasta decizie.
Intrebare:
Fata de cele de mai sus va rog sa ma ajutati cu o motivatie care sa sustina contestatia in instanta. Am inteles ca multe persoane au obtinut castig de cauza avand in vedere principiul contributivitatii.
Multumesc
Re: Motivatie contestatie in instanta
Scris de: la pensie la data: 04/04/2018 5:49am
Regretam ca nu va putem ajuta, pentruca sumele la care faceti referire nu intra in baza de calcul a punctajului pensiei conform prevederilor legislatiei actuale a pensiilor.
Pentru o motivatie care sa fie sustinuta in instanta trebuie sa va adresati unui avocat specializat pe astfel de actiuni si sa contnuati actiunea in justitie pana la Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ), pentru a fi recunoscuta de Casa de pensii.
Exista, asa cum precizati si dv, persoane care au deschis actiuni in justitie bazate pe motivatia principiului contributivitatii si care au ajuns pana la ICCJ si au castigat dreptul de a utiliza la calculul pensiei urmatoarele castiguri :
- Pe orele suplimentare, decizia ICCJ 5/2010
- Pe sumele castigate in acord, decizia ICCJ 19/2011
Exista promisiuni ca primele mentionate de dv vor fi introduse in baza de calcul a pensiei in noua lege a pensiilor promisa si amanata mereu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1