Subiect "completare tabel mod de calul" Deschis de CIMPOI RODICA la data: 04/11/2018 6:03pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
completare tabel mod de calul
Scris de: CIMPOI RODICA la data: 04/11/2018 6:03pm
Gen: F
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare: 30 ANI si 10 luni
Alte date:
Intrebare: Buna seara ,as dori sa completez tabelul pentru calcularea pensiei anticipate partiale pentru sotul meu Cimpoi Gheorghe ,dar in cartea de munca sunt trecute mai multe sporuri in procente, respectiv -spor de vechime , spor de conducere ,spor de pericol .In aceata situatie cum se completeaza tabelul referitor la sporuri in procente?-se aduna toate procentele ? sau adun toate procentele si calculez eu in functie de tarifar si trec suma in coloana de spor fix?
Daca am o alta situatie : exista in cartea de munca trecute sporuri in procente ,dar in adeverinta ,pe langa acestea sunt specificate si sporuri in suma fixa conform unor legi speciale ,sporuri in suma fixa care nu apar in cartea de munca.In aceasta situatie cum se completeaza cele 2 coloane referitoare la sporuri din tabel ,in vederea unui calcul cat
mai corect? Se aduna toate sporueile in procente si se trece totalul procentului la coloana cu spor%,iar cele prevazute in adeverinta se trec la coloana de spor fix?Va multumesc frumos pentru raspunsuri si va multumim pentru ca existati! Cu stima,Rodica Cimpoi
Re: completare tabel mod de calul
Scris de: la pensie la data: 04/12/2018 2:43am
In privinta sporurilor in procente se procedeaza astfel :
- In perioada anterioara datei de 01 aprilie 1992
Se calculeaza sporul de vechime conform indicatiilor date de noi la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Acest spor de vechime in % se cumuleaza cu celelelalte soruri in % inscrise in carnetul de munca sau in adeverinta (prioritate are adeverinta) si se introduc in coloana sporuri in %. Fiti atenta sa nu introduceti de doua ori acelasi procent daca este si in carnetul de munca si in adeverinta. Nu trebuie sa calculati in suma fixa aceste sporuri in % pentruca aceasta o face programul
- In perioada dupa 01 aprilie 1992
Se cumuleza sporurile in % din adeverinta si se introduc in coloana sporuri in % Atentie la faptul ca in instructiunile de completare a carnetelor de munca era prevazut ca incepand cu septembrie 1992 sporurile in % sau in suma fixa sa fie incluse in salariul inscris in carnetul de munca. Unii functionari nu au respectat aceasta prevedere decat mai tarziu sau deloc.
In privinta sporurilor in suma fixa acestea se introduc in coloana corespunzatoare din program cu aceiasi atentionare privind includerea lor in suma inscrisa in carnetul de munca dupa 01 septembrie 1992.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1