Subiect "pensie" Deschis de IORDAN DORU la data: 04/12/2018 11:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: IORDAN DORU la data: 04/12/2018 11:36am
Gen:
Data nasterii:11 iulie 1954
Stagiul de cotizare:35 ani si 20 zile
Alte date:
Intrebare:Am depus dosarul de pensionare anticipata partiala in 02.10.2017 si am primit decizia de respingere pe data de 07.12.2017,deoarece imi lipseau 2 luni de vechime,pe care le-am platit in termenul de 30 zile de la primirea deciziei de respingere(11.12.2017).Care este data cu care se primesc drepturile de pensie 02.10.2017 sau 11.12.2017?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 04/13/2018 10:02am
Drepturile de pensie le primiti incepand cu data la care ati depus actele care va deschideau dreptul la aceasta pensie, adica 11 decembrie 2017
Re: pensie
Scris de: IORDAN DORU la data: 05/03/2018 7:03am
Gen:
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.La art.105, Legea 263/2010,se prevede ca plata drepturilor de pensie anticipata partiala se face de la data incetarii calitatii de asigurat,aceasta fiind 02.10.2017 Se poate lua in considerare aceasta data la plata pensiei?
Re: pensie
Scris de: Doru la data: 05/03/2018 7:13am
la pensie :
Drepturile de pensie le primiti incepand cu data la care ati depus actele care va deschideau dreptul la aceasta pensie, adica 11 decembrie 2017
Intrebare:Buna ziua.La art.105, Legea 263/2010,se prevede ca plata drepturilor de pensie anticipata partiala se face de la data incetarii calitatii de asigurat,aceasta fiind 02.10.2017 Se poate lua in considerare aceasta data la plata pensiei?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 05/03/2018 9:12am
Prevederile art 105 din legea pensiilor 263/2010 trebuie completate cu prevederile art 104 din aceeasi lege.
Adica in art 104 se prevede ca pensiile se cuvin (se acorda) de la data indeplinirii conditiilor prevazute de lege si numai dupa aceasta data se platesc de la data incetarii calitatii de asigurat.
Cu alte cuvinte pensiile se platesc de la data incetarii calitatii de asigurat cu conditia ca la acea data sa aiba decizie de pensionare cu pensie anticipata.
Daca nu va deranjaza pentru informarea noastra va rugam sa reveniti si sa ne comunicati :
- Ce fel de contract de asigurare ati incheiat cu casa de pensii (pentru perioada trecuta sau pentru perioada viitoare) si perioada pentru care ati platit contributie.
- Daca ati primit decizie de pensie anticipata si data in care a fost emisa aceasta decizie.
Re: pensie
Scris de: IORDAN DORU la data: 05/04/2018 4:13am
la pensie :
Prevederile art 105 din legea pensiilor 263/2010 trebuie completate cu prevederile art 104 din aceeasi lege.
Adica in art 104 se prevede ca pensiile se cuvin (se acorda) de la data indeplinirii conditiilor prevazute de lege si numai dupa aceasta data se platesc de la data incetarii calitatii de asigurat.
Cu alte cuvinte pensiile se platesc de la data incetarii calitatii de asigurat cu conditia ca la acea data sa aiba decizie de pensionare cu pensie anticipata.
Daca nu va deranjaza pentru informarea noastra va rugam sa reveniti si sa ne comunicati :
- Ce fel de contract de asigurare ati incheiat cu casa de pensii (pentru perioada trecuta sau pentru perioada viitoare) si perioada pentru care ati platit contributie.
- Daca ati primit decizie de pensie anticipata si data in care a fost emisa aceasta decizie.

[Am incheiat contract de asigurare cu casa de pensii pentru perioada trecuta(anul 2013)pentru completare stagiu minim de cotizare de 35 ani.Am platit contributia
pentru august si septembrie 2013. Am primit decizia de pensie anticipata partiala cu data emiterii 29.03.2018.Am primit decizia pe data de 12.04.2018.Multumesc].
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 05/04/2018 11:59am
Va multumim pentru informatii.
Cu ajutorul lor am lamurit ca informatia unui vizitator al site-ului a fost gresita atunci când a afirmat ca prin un astfel de contract nu se poate completa stagiul complet de cotizare in vederea obtinerii pensiei anticipate partiale.
Re: pensie
Scris de: IORDAN DORU la data: 05/05/2018 6:18am
IORDAN DORU :
la pensie :
Prevederile art 105 din legea pensiilor 263/2010 trebuie completate cu prevederile art 104 din aceeasi lege.
Adica in art 104 se prevede ca pensiile se cuvin (se acorda) de la data indeplinirii conditiilor prevazute de lege si numai dupa aceasta data se platesc de la data incetarii calitatii de asigurat.
Cu alte cuvinte pensiile se platesc de la data incetarii calitatii de asigurat cu conditia ca la acea data sa aiba decizie de pensionare cu pensie anticipata.
Daca nu va deranjaza pentru informarea noastra va rugam sa reveniti si sa ne comunicati :
- Ce fel de contract de asigurare ati incheiat cu casa de pensii (pentru perioada trecuta sau pentru perioada viitoare) si perioada pentru care ati platit contributie.
- Daca ati primit decizie de pensie anticipata si data in care a fost emisa aceasta decizie.

[Am incheiat contract de asigurare cu casa de pensii pentru perioada trecuta(anul 2013)pentru completare stagiu minim de cotizare de 35 ani.Am platit contributia
pentru august si septembrie 2013. Am primit decizia de pensie anticipata partiala cu data emiterii 29.03.2018.Am primit decizia pe data de 12.04.2018.Multumesc].

Rog sa-mi raspundeti la situatia concreta de mai sus se platesc drepturile de pensie cu data 02.10.2017?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 05/07/2018 3:00am
Asa cum v-am precizat anterior “Drepturile de pensie le primiti incepand cu data la care ati depus actele care va deschideau dreptul la aceasta pensie “,
In cazul dv se considera ca dreptul la pensie s-a deschis cand ati platit sumele prevazute in contractul de asigurare sociala.
Nu stim daca functionarul Casei de pensii v-a cerut sa mai depuneti o cerere in care mentionati completarea dosarului de pensie cu dovada completarii stagiului de cotizare. Daca da, atunci pensia se plateste de la data depunerii acestei cereri.
Presupunem ca data din care incep sa se plateasca drepturile de pensie este mentionata in decizia de pensionare primita.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1