Subiect "grua 2 de munca" Deschis de langa mircea la data: 04/13/2018 1:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grua 2 de munca
Scris de: langa mircea la data: 04/13/2018 1:31am
Gen:masculin
Data nasterii:17,04,1949
Stagiul de cotizare:44 ani
Alte date:
Intrebare:sunt pensioar din decembrie 2010.vreau sa mi introduc grupa 2 de munca(in programul dvs) am 19 ani si 6 luni in grupa 2.va multumesc
Re: grua 2 de munca
Scris de: la pensie la data: 04/13/2018 2:55pm
Punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca se introduce in pagina de intrare in program in caseta “Punctaj suplimentar grupa de munca “ unde ati introdus deja un punctaj de 4,95830 puncte. Acesta se calculeaza prin majorarea cu 25 % a punctajelor lunare pe perioada lucrata in grupa de munca. Nu stim cine v-a calculat acest punctaj (presupunem ca l-ati luat din decizia de pensionare) dar daca vreti sa fie verificat de noi il putem calcula daca ne comunicati intervalul calendaristic lucrat in grupa II de munca si daca in acea perioada ati introdus date corecte.
Verificand datele introduse de dv in program am constatat unele erori cum sunt :
1- Ati introdus partial perioada studiilor universitare iar in pagina de intrare ati introdus un punctaj de 3 puncte. Corect este fie sa introduceti punctajul aferent studiilor universitare din decizia de pensionare fara a selecta pe perioada studiilor universitare codul “F “ fie sa lasati punctaj 0 in pagina de intrare si pe toata perioada studiilor universitare (inclusiv vacanta din iulie 1976) sa selectati codul “F “ va a introduce salarii
2 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre aprilie 1979 - august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 - martie 1984 6 %
Intre aprilie 1984 - martie 1989 9 %
Intre aprilie 1989 - martie 1992 12 %
Daca in aceasta perioada mai aveti si alte sporuri in % le cumulati
3 In diverse perioade ati introdus procente de 25 %, daca aceste sporuri sunt pentru lucrul in grupa de munca sunt introduse gresit deoarece pentru punctajul in grupa de munca se procedeaza asa cum explicam noi mai sus.
Daca doriti clarificari suplimentare sau doriti sa va verificam punctajele suplimentare pentru perioada facultatii si a perioadei in grupele de munca reveniti dupa ce faceti corecturile indicate de noi.
Re: grua 2 de munca
Scris de: langa mircea la data: 04/14/2018 4:52am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:nu este intrebare.datele trimise de dvs mi au fost de folos.sunteti buni.felicitari si multumiri.cu mult respect mircea langa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1