Subiect "pensia" Deschis de Gabita la data: 04/13/2018 10:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia
Scris de: Gabita la data: 04/13/2018 10:23am
Intrebare:
Multumesc pentru raspuns.
Ce vreti sa spuneti prin:
"Singurul semn de intrebare este daca la acest calcul in vederea realizarii stagiului complet de cotizare pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare se ia in calcul stagiul de cotizare cumparat prin contract de asigurare sociala.
Nu stim daca atunci cand ati incheiat contractul de cotizare ati discutat cu functionarul de la Casa de pensii acest lucru. "

Depinde de functionarul cu care am incheiat contractul? De ce altceva as cumpara vechime? Nu pentru a avea un stagiul complet de cotizare? Nu automat ar trebui sa beneficiez de beneficia de reducerea varstei de pensionare? Ce altceva ar trebui sa discut cu un functionar de la pensii?
Re: pensia
Scris de: la pensie la data: 04/15/2018 9:47am
Regretam ca ati inteles gresit observatia noastra, ea s-a bazat pe experienta pe care o avem in urma mesajelor primite de la vizitatorii acestui site.
Evident ca aplicarea prevederilor legale depinde de interpretarea lor de catre cei care le aplica. Din aceasta cauza exista posibilitatea contestatiei deciziei de pensionare la Comisia Centrala de Contestatii care fiind centrala este ultima instanta din cadrul Casei Nationale de Pensii Publice dupa care exista numai instantele de judecata incepand cu Tribunalul.
Daca dv considerati ca am gresit va rugam sa nu luati in consideratie observatia noastra.
Re: pensia
Scris de: Gabita la data: 04/15/2018 3:41pm
Am inteles.
Oricum, eu va multumesc mult pentru ajutor si clarificari.
Gabita
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1