Subiect "calcul pensie invaliditate" Deschis de Octavian la data: 05/23/2018 11:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie invaliditate
Scris de: Octavian la data: 05/23/2018 11:30am
Gen:masculin
Data nasterii:04.06.1960
Stagiul de cotizare:20 ani
Alte date: facultate 4 ani
Intrebare:Cum se calculeaza pensia de invaliditate gradul 3 , si cam ce pensie as putea avea in conditiile in care mi-am calculat prin programul pus la dispozitie , un punctaj de 0,60 . Multumesc.
Re: calcul pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 05/24/2018 1:27am
Pensia de invaliditate se calculeaza asemanator cu pensia pentru limita de varsta.
Daca ati calculat corect si punctajul mediu obtinut este 0,60 puncte pensia dv va fi de 600 lei pana la 01 iulie 2018 si 660 lei dupa aceasta data.
Regretam ca nu am putut sa verificam corectitudinea calculului facut de dv cu programul de pe site.
Daca doriti sa facem o astfel de verificare reveniti si la mesajul pe care il postati indicati adresa de mail mentionata la intrarea in program si daca pensia de invaliditate se datoreaza unei boli obisnuite, unui accident de munca sau unei boli profesionale.
Re: calcul pensie invaliditate
Scris de: Octavian la data: 05/24/2018 7:16am
Gen:masculin
Data nasterii:04.06.1960
Stagiul de cotizare:20 ani
Alte date:facultate la zi 4 ani , carte de munca pana in 1993 si contract cu casa de pensii din 2008.
Intrebare: pentru a ma pensiona pe caz de boala obisnuita , am refacut calculul ,
daca se poate sa-mi verificati calculul.

multumesc,
Re: calcul pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 05/24/2018 2:35pm
Mai intai trebuie sa facem o precizare. Noi am cerut adresa de mail indicata la deschiderea programului de calcul sa o mentionati la postarea mesajului nu in interiorul mesajului pentru a nu fi vizibila pentru vizitatori ci la postarea mesajului. Din cauza ca ati mentionat-o in mesaj dupa ce am inregistrat-o am sters-o din mesaj.
Am verificat datele introduse de dv si avem urmatoarele observatii :
1 Anul unniversitar incepe la 01 octombrie si se termita la 30 septembrie a anului urmator, cu exceptia ultimului an daca se face angajarea mai inainte de 30 septembrie.
In aceste conditii selectati codul “- “ in septembrie 1979 si codul “F “in iulie si august 1983.
2 Ati introdus cu erori sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1986 - august 1988 3 %
Intre septembrie 1988 - martie 1992 6 %
Re: calcul pensie invaliditate
Scris de: Octavian la data: 05/25/2018 6:16am
multumesc .
as vrea sa mai intreb daca pensia de invaliditate calculata este sub pensia minima , sa acorda pensia minima sau cea iesita din calcul?

Multumesc pentru rabdare.
O zi buna,

la pensie :
Mai intai trebuie sa facem o precizare. Noi am cerut adresa de mail indicata la deschiderea programului de calcul sa o mentionati la postarea mesajului nu in interiorul mesajului pentru a nu fi vizibila pentru vizitatori ci la postarea mesajului. Din cauza ca ati mentionat-o in mesaj dupa ce am inregistrat-o am sters-o din mesaj.
Am verificat datele introduse de dv si avem urmatoarele observatii :
1 Anul unniversitar incepe la 01 octombrie si se termita la 30 septembrie a anului urmator, cu exceptia ultimului an daca se face angajarea mai inainte de 30 septembrie.
In aceste conditii selectati codul “- “ in septembrie 1979 si codul “F “in iulie si august 1983.
2 Ati introdus cu erori sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1986 - august 1988 3 %
Intre septembrie 1988 - martie 1992 6 %
Re: calcul pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 05/25/2018 11:50am
Si in cazul pensiei de invaliditate daca pensia iesita din calcul este mai mica decat pensia minima se acorda pensia minima.
Re: calcul pensie invaliditate
Scris de: Octavian la data: 05/29/2018 3:06am
Dar daca am, doar 20 ani stagiu de cotizare si varsta mea este de 58 ani , invaliditate obisnuita , nu in campul municii , am dreptul la pensie de invaliditate ?

Multumesc.

la pensie :
Si in cazul pensiei de invaliditate daca pensia iesita din calcul este mai mica decat pensia minima se acorda pensia minima.
Re: calcul pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 05/30/2018 7:57am
Pensia de invaliditate se acorda pana la varsta standard de pensionare ( in cazul dv de 65 ani) nu este conditionata de boala de care suferiti si nici de faptul ca la data cererii ei sunteti angajat sau nu.
Deci aveti dreptul la pensie de invaliditate cu conditia ca sa aveti o decizie de incadrare in una din gradele de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1